Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Czas na bezpłatne badania cytologiczne!

środa, 08 grudnia 2021 09:24 / Autor: Radio eM
Czas na bezpłatne badania cytologiczne!
Czas na bezpłatne badania cytologiczne!
Radio eM
Radio eM

Na bezpłatne badania cytologiczne zaprasza mieszkanki województwa świętokrzyskiego Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Bezpłatną cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym będzie można wykonać: 11 grudnia podczas białej soboty w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, 14 grudnia w Oksie i 16 grudnia w Końskich – w cytobusie – mobilnym gabinecie położnej ŚCO. Badania są przeznaczone dla pań w wieku 25 – 59 lat.

Co to jest cytologia?

Cytologia to najskuteczniejsze badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy. Polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy i umożliwia wykrycie stanu przednowotworowego w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie 10 minut. W Świętokrzyskim Centrum Onkologiioraz w mobilnych punktach diagnostycznych ŚCO (cytomammobusie i cytobusie) wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.Każda kobieta w wieku pomiędzy 25 a 59 rokiem życia powinna regularnie co 3 lata wykonywać bezpłatną cytologię w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Jak się przygotować do badania?

 • wykonuj cytologię najwcześniej 4 dni po zakończeniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem następnej
 • na 4 dni przed badaniem nie stosuj leków dopochwowych, tamponów, ani irygacji (płukania pochwy)
 • co najmniej na 48 godzin przed badaniem nie odbywaj stosunków płciowych
 • na 48 godzin przed badaniem cytologicznym nie poddawaj się badaniu ginekologicznemu ani pobieraniu posiewów, wymazów z kanału szyjki macicy
 • w przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (świadczą o tym np. upławy), wykonaj cytologię po wyleczeniu się
 • w dniu badania zabierz ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Cytologia jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym. Badanie jest wykonywane przez położną, która przy pomocy jednorazowego, sterylnego zestawu (wziernika założonego do pochwy oraz miękkiej szczoteczki) pobiera wymaz z szyjki macicy. Pobrane w ten sposób komórki nabłonka szyjki macicy są poddawane specjalistycznej ocenie. Dzięki cytologii można wykryć stany przednowotworowe i określić, czy kobieta znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy.

 

Bezpłatnie, bez skierowania

Z bezpłatnej cytologii mogą korzystać bez skierowania kobiety między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

„Biała sobota pod choinkę”w ŚCO

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza 11 grudnia w godzinach 9.00-14.00 na „Białą sobotę pod choinkę”. W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnych badań:

 • cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym(podczas jednej wizyty wykonywane są dwa badania) oraz opcjonalnie diagnostyka wirusa HPV (badanie jest przeznaczone dla pań w wieku 30 –59 lat); rejestracja na badania: 609 99 00 33;
 • mammografia- dla pań w wieku 50 -69 lat, rejestracja na badanie: 607 77 88 88;
 • nasofiberoskopia- badanie laryngologiczne dla osób w wieku 40-65 latw Programie profilaktyki nowotworów głowy i szyi, palących papierosy lub mających objaw alarmowyprzypominającyinfekcję dróg oddechowych; rejestracja na badanie: 41 36 74 653.

Cytobus ŚCO w Oksie i Końskich

Cytobus – mobilny w pełni wyposażony gabinet położnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie dyżurował:

14 grudnia w Oksie, przy Urzędzie Gminy, ul. Włoszczowska 22, w godz. 10.00-16.00

16 grudnia w Końskich, przy Miejsko – Gminnym Domu Kultury, ul. Mieszka I 4, w godz. 10.00-16.00

Rejestracja na badania w cytobusie: 609 99 00 33

 

 • Zadzwoń i zarejestruj się na cytologię (konwencjonalną i płynną) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, ul. Stefana Artwińskiego 3, tel.: 609 99 00 33.
 • Panie z niepełnosprawnością mogą skorzystać z bezpłatnego dowozu na badania. Potrzebę takiego transportu wystarczy zgłosić pod nr telefonu: 609 99 00 33.
 • Zadzwoń i zarejestruj się na badanie w cytobusie ŚCO – mobilnym gabinecie położnej w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania: 609 99 00 33

Projekt „Profilaktyka raka szyjki macicy  - subregion południowy” RPSW.08.02.02-26-0004/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO