Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Dom piętrowy czy parterowy? Jaki projekt będzie najlepszy? Materiał partnera

poniedziałek, 16 grudnia 2019 10:42 / Autor: Radio eM
Dom piętrowy czy parterowy? Jaki projekt będzie najlepszy? Materiał partnera
Dom piętrowy czy parterowy? Jaki projekt będzie najlepszy? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Planowanie budowy domu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dokonanie wyboru między domem piętrowym, a parterowym. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety. Każda z tych opcji może się okazać korzystniejsza, dlatego warto starannie dokonać wyboru i kierować się przy tym różnymi czynnikami. Dom piętrowy czy parterowy?

Wielkość działki a projekt domu parterowego lub piętrowego

Decydujący wpływ na wybór projektu budowlanego ma zwykle działka, na której postawiony zostanie dom. Budynki piętrowe mogą zmieścić się na mniejszym gruncie, niż obiekty parterowe o takiej samej powierzchni. Ma to szczególne znaczenie dla inwestorów dysponujących stosunkowo wąskimi parcelami. Należy bowiem pamiętać o wymogu zachowania odległości od granic działki. Niestety, aspekty prawne nakładają na budujących różne ograniczenia. Na większej działce można zwykle bez żadnych przeszkód wybudować dom parterowy. Kwestią przemawiającą za takim rozwiązaniem jest wygoda. Budynki parterowe pozbawione są schodów, co sprawdza się w przypadku rodzin mieszkających z małymi dziećmi, osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. W domu bez pięter łatwiejsza jest aranżacja przestrzeni, w której da się wydzielić np. strefę dzienną czy prywatną. Budynek piętrowy będzie natomiast wygodniejszy dla rodzin wielopokoleniowych, z uwagi na większą prywatność.

Zalety i wady domów parterowych

W porównaniu z obiektami piętrowymi, budowa domu parterowego jest prostsza. Z reguły przebiega szybciej, ze względu na jednoetapowość. Nie bez znaczenia pozostają niższe koszty wykonania stropu - może być mniej wytrzymały, ponieważ będzie dźwigał mniejszy ciężar. Dodatkowe oszczędności wiążą się z brakiem schodów na piętro czy brakiem konieczności wykończenia poddasza. Dom parterowy jest zwykle łatwiejszy do poruszania się, bardziej przestronny oraz jaśniejszy od obiektu piętrowego z taką samą powierzchnią. Rozwiązanie to wiąże się niestety z pewnymi wadami. Mniejsza popularność domów parterowych wynika z konieczności posiadania większej działki. Niewielu inwestorów może sobie pozwolić na zakup zakup terenu pod 150-metrowy budynek parterowy. Ceny działek stale wzrastają, co jest dodatkowym utrudnieniem. Problematyczna kwestia dotyczy wysokiego poziomu skomplikowania bryły, wynikającego z konieczności zapewnienia dostępu do światła dziennego wszystkim pomieszczeniom. Przekłada się to na wyższe koszty projektu i ogrzewania. Więcej trzeba wydać także na duży dach, rozległe fundamenty oraz ewentualne podpiwniczenie.

Zalety i wady domów piętrowych

W zestawieniu z budynkiem parterowym, dom piętrowy zajmuje mniej przestrzeni. Taki obiekt da się postawić nawet na wąskiej działce. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość zwiększenia miejsca na ogród. Obecność poddasza użytkowego ułatwia podział budynku na strefy, np. dla rodziców i dzieci czy domowników i gości. Bryła domu piętrowego jest z reguły bardziej zwarta, co ogranicza koszty ogrzewania. Z mniejszymi wydatkami wiąże się także budowa fundamentów, podpiwniczenia i dachu. Piętrowce umożliwiają zbudowanie balkonu, co podnosi funkcjonalność obiektu. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione minusów. Niewysokie koszty fundamentów czy dachu neutralizują często wydatki związane z budową schodów i poddasza. Droższe niż w domach parterowych jest wykonanie stropu oraz elewacji. Z uwagi na skosy, domy na poddaszu mają mniejszą faktyczną powierzchnię użytkową. W porównaniu z parterowym, taki budynek może się też wydawać ciemniejszy i ciaśniejszy. Sporo jednak zależy od otoczenia domu oraz rodzaju projektu.

Ile kosztuje gotowy projekt domu piętrowego lub parterowego?

Ważną kwestią przy wyborze projektu pozostaje cena inwestycji. W przypadku domu parterowego droższa będzie budowa fundamentów, dachu, elewacji oraz ewentualnie podpiwniczenia. Dla budynku z poddaszem użytkowym wydatki generują schody, okna dachowe, strop czy wykończenie. Średnio za wybudowanie domu parterowego zapłacić trzeba ok. 10 proc. więcej, niż ma to miejsce w przypadku obiektu piętrowego z taką samą powierzchnią. Określone wydatki wiążą się także z zakupem samego projektu. Jego indywidualne opracowanie może być wydatkiem sięgającym nawet 50-200 zł za m2, ale polecane jest w przypadku działek o specyficznych parametrach. Tańsze są gotowe projekty domów MG Projekt, które kosztują około 2-3 tys. złotych. W tym przypadku należy jednak pamiętać o uwzględnieniu dodatkowych kosztów adaptacji. Atuty obiektów piętrowych nie zrobią wrażenia na inwestorach, którzy od dawna marzą o przestronnej parterówce. Miłośnicy kondygnacji nie skorzystają z kolei na zaletach budynku ich pozbawionego. Podejmując ostateczny wybór między domem piętrowym a parterowym, warto więc wziąć pod uwagę także osobiste preferencje.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO