Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę? Materiał zewnętrzny

czwartek, 19 sierpnia 2021 13:40 / Autor: Radio eM
Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę? Materiał zewnętrzny
Instalacja fotowoltaiczna – na co zwrócić uwagę? Materiał zewnętrzny
Radio eM
Radio eM

Popularność fotowoltaiki nie ustępuje. Coraz więcej gospodarstw domowych, rolników i przedsiębiorców decyduje się zainwestować w swoją energetyczną niezależność i ekologiczną technologię. Dopasowanie oraz montaż systemu fotowoltaicznego bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie może skutkować jednak stworzeniem poważnego zagrożenia. Aby zapewnić sobie bezpieczną instalację, dopasowaną do naszych potrzeb i służącą nam produktywnie przez kolejne kilkadziesiąt lat, musimy pamiętać o bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego wykonawcy, co nie jest takie proste w dobie rynku przepełnionego firmami o wątpliwych kompetencjach i wyłącznie wielkim apetycie na pieniądze. Planujemy montaż instalacji fotowoltaicznej – na co powinniśmy wówczas zwrócić uwagę?

Zapotrzebowanie na energię, lokalizacja, optymalna technologia

Choć na ogół zaleca się, by w pierwszej kolejności wybrać odpowiedniego wykonawcę naszej fotowoltaicznej inwestycji, tonajpierw warto samemu zaczerpnąć wiedzy w zakresie doboru właściwych parametrów naszej instalacji. Większa świadomość w tym temacie pozwoli nam zrozumieć, czego instalacja PV potrzebuje do prawidłowego działania. Dzięki temu,unikniemy większości działań z naszej strony, które mogłyby ją uszkodzić lub zmniejszyć jej wydajność. Poza tym, trudniej będzie nas oszukać w procesie realizacji inwestycji przez zewnętrzne firmy.

Każdy system fotowoltaiczny dopasowywany jest do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Zwróćmy uwagę, czy połacie dachu naszego domu lub budynku gospodarczego zorientowane są w południową stronę (lub południowo-zachodnią czy południowo-wschodnią) oraz czy nie są zacienione. Fotowoltaika jest wydajna m.in. pod warunkiem znajdowania się w lokalizacji zapewniającej wystarczające nasłonecznienie. Zwróćmy również uwagę na stan techniczny naszego dachu – jego infrastruktura powinna być w stanie utrzymać od kilku do kilkunastu paneli słonecznych. Ponadto, ważny jest także poziom zapotrzebowania naszego domu na energię elektryczną. Możemy wstępnie go policzyć, dzięki dostępnym internetowym kalkulatorom, pozwalającym dobrać odpowiednią moc do naszych potrzeb.

Gdy już oszacowaliśmy możliwości techniczne naszego domu oraz nasze zapotrzebowanie na energię, warto zwrócić uwagę na rankingi najlepszych paneli fotowoltaicznych i inwerterów oraz zorientować się w zakresach cenowych sprzętu, a także poczytać opinie. Rynek oferuje bardzo szerokie spektrum wyboru. Mamy do dyspozycji panele słoneczne: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Najlepszymi opiniami cieszą się panele monokrystaliczne wykonane w technologii half-cut – te wysokiej klasy panele fotowoltaiczne w połączeniu z mikrofalownikami, zapewniają wysoką wydajność i niezawodność. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane i stosowane w montażach wykonywanych przez specjalistów ze Stilo Energy.

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest przeciwpożarowe bezpieczeństwo naszej instalacji fotowoltaicznej. Niestety najbardziej narażone na pożar są instalacje zawierające standardowy inwerter stringowy, do którego podpięte są wszystkie panele – w tego typu systemach, z uwagi na ryzyko generowania napięcia mogącego sięgać nawet 1000V, powstaje zagrożenie awarii łuku DC i spięcia prowadzącego do pożaru. Tak wielkie napięcie jest również wysoce niebezpieczne dla człowieka – w przypadku porażenia, nie ma szans na przeżycie. Szczególnie zalecane jest zatem montowanie mikroinwerterów, które determinują znacznie wyższe bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji fotowoltaicznej i nie stwarzają takiego ryzyka.Ponadto, pozwalają na niezależną pracę każdego modułu, maksymalizując uzyski z fotowoltaiki.

Wybór odpowiedniego wykonawcy instalacji fotowoltaicznej

Dokonanie właściwego wyboru nie jest proste, ale jeżeli chcemy by nasza instalacja służyła nam przez długie lata i generowała maksymalnie duże uzyski, należy postawić na sprawdzone firmy. Z pewnością warto poczytać opinie w Internecie, przejrzeć oferty, popytać znajomych. Przede wszystkim zachowajmy jednak swój rozum i nie dajmy omamić się gruszkami na wierzbie, które często są oferowane przez firmy kierowane wysoką żądzą pieniądza i nikłymi kwalifikacjami. Podstawowe kryteria trafnego wyboru to przede wszystkim: wieloletnie doświadczenie, dobre opinie klientów oraz korzystna oferta. Wartoobejrzeć również dotychczasowe realizacje i dowiedzieć się, jaką gwarancję na instalację oferuje firma. W branży funkcjonują rzetelni wykonawcy, którym nie można odmówić profesjonalizmu. Gdy już nie mamy większych wątpliwości, pozostaje podjąć kontakt, by móc ze spokojną głową cieszyć się swoją własną elektrownią słoneczną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO