Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Jak zmienić ścieżkę kariery, mając 30 lat?

poniedziałek, 27 lipca 2020 15:41 / Autor: Magdalena Nowak
Jak zmienić ścieżkę kariery, mając 30 lat?
Jak zmienić ścieżkę kariery, mając 30 lat?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Jak się przekwalifikować, aby czerpać więcej satysfakcji z życia zawodowego? Jakie kroki podjąć, aby znaleźć się w wymarzonym miejscu w swoim życiu? Czy 30 lat to nie za późno na zmianę ścieżki kariery?

Wiele osób, podejmując decyzję o pierwszej pracy, kieruje się dostępnością ofert w swoim miejscu zamieszkania. Nie bez znaczenia jest również kierunek ukończonych studiów, powiedzmy sobie szczerze, nie zawsze dobrze dobrany do predyspozycji. Jeśli męczy Cię Twoja praca i czujesz, że to nie to, podejmij kroki, aby to zmienić. Poniżej krótki przewodnik po tym, co zrobić, by za jakiś czas znaleźć się na nowej zawodowej ścieżce, która przyniesie Ci zdecydowanie więcej satysfakcji niż obecna.

Po pierwsze: określ, na jaki zawód chcesz się przekwalifikować

Musisz nazwać kierunek zmian, czyli określić, jaki zawód Cię interesuje. Wolisz pracować za biurkiem, za kółkiem, a może w terenie? Jesteś introwertykiem i ciągłe przebywanie z ludźmi pogarsza Twoją wydajność? A może wręcz przeciwnie – uwielbiasz być w ciągłym ruchu i tylko w taki sposób się realizujesz? Chcesz podjąć kroki w celu przekwalifikowania się na specjalistę wykonującego wolny zawód? Sprawdź, czy działalność gospodarcza nie jest dla Ciebie, żeby potem nie żałować. Korzystając z preferencyjnych składek ZUS, możesz przetestować, jak Twoje umiejętności bronią się na rzeczywistym rynku.

Po drugie: określ własną lukę kompetencyjną

Sprawdź swoje kompetencje merytoryczne w danym zawodzie. Brakuje Ci prawa jazdy? Zapisz się na kurs, zdaj egzamin i uzupełnij lukę czym prędzej. Zobacz, których kluczowym w nowym zawodzie umiejętności Ci brakuje i spróbuj je uzupełnić. W jaki sposób dowiedzieć się, jakich wymogów zawodowych nie spełniasz? Najłatwiej sięgnąć po oferty z rynku pracy. W ogłoszeniach zatrudniający piszą, jakie kompetencje są wymagane na danym stanowisku. W ten sposób uzyskasz dostęp do realnych oczekiwań Twoich przyszłych pracodawców.

Po trzecie:chodź na rozmowy kwalifikacyjne

Jeśli nie boisz się porażki, śmiało chodź na rozmowy kwalifikacyjne. Pozwolą Ci się zderzyć z oczekiwaniami pracodawców, poczuć pewniej, a także dowiedzieć się, jakie kompetencje musisz jeszcze uzupełnić. Skonfrontujesz też swoje wyobrażenia o danym miejscu pracy z tym, co faktycznie może w nim na Ciebie czekać. Ponadto od razu otrzymasz feedback dotyczący tego, jakie umiejętności musisz jeszcze w sobie dopracować i jakie kompetencje poprawić, aby dostać pracę w wymarzonym miejscu. Im więcej rozmów kwalifikacyjnych odbędziesz, tym naturalniej i lepiej wypadniesz na kolejnych. Sięgnij po gotowe wzory CV, zainspiruj się nimi i jak najlepiej napisz własne Curriculum vitae. Przygotowując CV (przykład znajdziesz na stroniehttps://cveasy.pl/przyk%C5%82adowe-cv), pamiętaj, aby nie mijać się w nim z prawdą, gdyż kłamstwo ma krótkie nogi, a rzeczywiste kompetencje przyszłego kandydata bardzo łatwo sprawdzić.

Po czwarte: popraw CV, sięgając po internetowe kursy

Na dobry początek zrób kilka internetowych kursów w dziedzinie, którą zamierzasz zgłębiać zawodowo. Istnieje coraz więcej platform oferujących szkolenia online w przystępnej cenie. Zanim zwolnisz się z dotychczasowej pracy, po godzinach możesz zdobywać certyfikaty i wiedzę właśnie w ten sposób. Dużą zaletą jest elastyczność kursów i dostęp do nich 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO