Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kredyt balonowy – czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?

środa, 25 maja 2022 09:42 / Autor: Magdalena Nowak
Kredyt balonowy – czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?
Kredyt balonowy – czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przygotowujesz się do zakupu auta i rozważasz różne opcje finansowania? Nie ograniczaj się wyłącznie do standardowego kredytu, lecz przeanalizuj kredyt balonowy. To opcja finansowania, która cieszy się rosnącą popularnością. Sprawdź, na czym polega i czy jest to rozwiązanie korzystne również dla ciebie.

Jeszcze do niedawna polscy kredytobiorcy korzystali ze standardowych ofert, w ramach których – po spłacie całego zobowiązania – stawali się właścicielami kredytowanych pojazdów. Obecnie – śladem kierowców z zachodniej części Europy, powszechne staje się użytkowanie samochodów. Rośnie liczba Polaków, którzy nie przywiązują się do aut, chętnie wymieniając je na kolejne. I właśnie z myślą o takich osobach do oferty wielu banków zostały wprowadzone kredyty balonowe.

Kredyt balonowy – co to?

Kredyt balonowy jest specyficzną formą finansowania, która łączy w sobie cechy standardowego kredytu samochodowego i leasingu operacyjnego. Jego cechą charakterystyczną jest rata balonowa, spłacana jako ostatnia – wynosząca nierzadko 50% wartości pojazdu (w przypadku kredytu na 3-4 lata).

Warto przy tym podkreślić, że ratę balonową można uregulować na kilka sposobów:

  • poprzez zaciągnięcie kredytu refinansowego;
  • poprzez „sprzedaż” pojazdu dealerowi – pozyskane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na spłatę raty balonowej i uiszczenie wkładu własnego kolejnego kredytu.

Pozwala to na regularną wymianę samochodów – co kilka lat. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób, które lubią zmieniać auta – bez konieczności angażowania dodatkowych środków własnych.

O zaletach, jakimi charakteryzuje się kredyt balonowy na finanse.rankomat.pl przeczytasz. Dowiesz się też, gdzie szukać tego rodzaju ofert i na co zwracać szczególną uwagę.

Niska rata w kredycie balonowym – z czego wynika?

Nie tylko możliwość wymiany auta po krótkim okresie finansowania jest atutem kredytu balonowego. Wabikiem jest także niska miesięczna rata, która – według szacunków – może być nawet o 40% niższa w porównaniu do oferty standardowego finansowania. Z czego to wynika?

Niska miesięczna rata ma związek ze sposobem jej wyliczania. Bazuje ona na cenie samochodu pomniejszonej o wartość wpłaty własnej i wartość raty balonowej. Im wyższa jest ostatnia rata, tym niższe jest miesięczne zobowiązanie.

Kredyt balonowy – dla kogo to korzystne rozwiązanie?

Jako że kredyt balonowy jest specyficzną formą finansowania, na pewno nie będzie odpowiedni dla każdego. Taką ofertę powinny jednak rozważyć osoby, które:

  • chcą płacić niskie miesięczne raty nieobciążające nadmiernie domowego budżetu;
  • nie przywiązują się do aut – nie mają potrzeby stawania się ich właścicielami;
  • chcą użytkować pojazdy będą stale na gwarancji producenta;
  • chcą uniknąć wysokiej wpłaty własnej.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiesz, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Zawsze porównuj dostępne opcje, aby wybrać najlepsze kredyty samochodowe. Muszą być dopasowane nie tylko pod kątem wysokości raty, ale także i twoich innych oczekiwań.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO