Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Kurs KPP Kielce – czy warto się na niego zapisać?

poniedziałek, 06 marca 2023 15:11 / Autor: Radio eM
Kurs KPP Kielce – czy warto się na niego zapisać?
Kurs KPP Kielce – czy warto się na niego zapisać?
Radio eM
Radio eM

Bezpieczeństwo ma znaczenie. Każdego roku tysiące osób ulegają wypadkom. Te – jak na złość – mogą zdarzyć się praktycznie wszędzie: zarówno w pracy, w domu, jak i na urlopie. Właśnie dlatego tak ceniona jest umiejętność profesjonalnego udzielania pierwszej pomocy. Jak wygląda kurs KPP? Czy nabyta tam wiedza pomoże nam troszczyć się o zdrowie innych?

Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP) – co trzeba o nim wiedzieć?

 

Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej zaawansowane szkolenie, jakie może odbyć praktycznie każdy z nas. Ustawodawca nie narzuca tutaj zbyt wielu ograniczeń. Paradoksalnie, nie oznacza to jednak, że KPP to kurs, gdzie wystarczy kilka razy zjawić się na wykładach, a następnie odebrać dyplom. Co to, to nie!

Tym, co wyróżnia Kwalifikowaną Pierwszą Pomoc jest bardzo precyzyjnie określony program zajęć. Zakres materiału w dużej mierze jest regulowany przepisami. Kluczowe są tutaj dwa akty prawne:

  • ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 2006 roku,
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kursu KPP z 2007 roku.

A jak wygląda kurs KPP? Przede wszystkim, trzeba zarezerwować sobie na takie szkolenie nieco czasu. Precyzując – dwa weekendy. Całość obliczona jest na 66 godzin, z czego aż 41 to zajęcia praktyczne, dzięki którym nauczymy się, jak skutecznie radzić sobie w sytuacji zagrożenia.

W toku zajęć, które są przeprowadzane pod okiem fachowców, nauczymy się m.in. jak prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, tlenoterapię (przyrządową i bezprzyrządową) oraz jak prawidłowo opatrywać rany czy unieruchamiać złamania lub zwichnięcia. Właśnie takie, prowadzone pod okiem fachowców kursy KPP w Kielcach organizuje Centrum Ratownictwa.

Kiedy przyda nam się kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy?

 

Praktycznie zawsze. Przemawiają za tym też statystyki. W 2022 roku doszło do ponad 24 tysięcy wypadków komunikacyjnych, w których śmierć poniosło niemal 1900 osób. Można jedynie domniemywać, że gdyby więcej uczestników ruchu drogowego wiedziało, jak profesjonalnie udzielić pierwszej pomocy, to część z tych osób udałoby się uratować.

KPP przyda nam się też w pracy. Tutaj również odnotowuje się sporo wypadków. Od stycznia do września 2022 roku, zgodnie z danymi GUS, odnotowano aż 42 tysiące zdarzeń, a deklarowany wskaźnik wypadkowości wynosił aż 2,99. Wszystko to sprawia, że osoby, które potrafią profesjonalnie udzielić pierwszej pomocy, są bardzo cenne z punktu widzenia praktycznie każdej działalności gospodarczej.

Jeśli do statystyk dodamy jeszcze wypadki w domach czy w szkołach, to rosnące zapotrzebowanie na osoby po kursie KPP nie powinno dziwić absolutnie nikogo. Im szybciej ukończymy takie szkolenie, tym bardziej zwiększymy swoje szanse na rynku pracy, ale też zapewnimy większe bezpieczeństwo swoim bliskim, np. partnerowi, rodzicom czy dziecku.

Ile jest ważny kurs KPP?

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 roku, po zdaniu części teoretycznej oraz praktycznej egzaminu, będziemy mogli posługiwać się tytułem ratownika przez trzy lata. Po tym czasie możemy ponownie zdać testy KPP w ramach procedury recertyfikacji. Czy warto zdecydować się na taki krok?

Zdecydowanie! Mimo tego, że odświeżenie swojej wiedzy – a więc i tytułu ratownika – nie jest wymagane przez obowiązujące w Polsce prawo, to jednak jest to świetna okazja, by szybko odświeżyć swoją wiedzę oraz przy okazji zapoznać się z nowinkami, które przez ostatnie trzy lata stały się podstawą działania służb ratowniczych w Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO