Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Piesek czy suczka? Różnice w wyglądzie i zachowaniu

piątek, 04 listopada 2022 09:44 / Autor: Jowita Plech
Piesek czy suczka? Różnice w wyglądzie i zachowaniu
Piesek czy suczka? Różnice w wyglądzie i zachowaniu
Jowita Plech
Jowita Plech

Jest to najczęściej zadawane pytanie przez potencjalnych właścicieli czworonoga- piesek czy suczka? Czy jest to istotna rozbieżność?

Decydując się na posiadanie pupila nawet osoby niedoświadczone zazwyczaj przywiązują dużą wagę do jego płci. Obserwuje się wiele różnic związanych z jego płcią, ale nie musi ona wpływać na jego zachowanie. Każde zwierzę jest inne i cechy te nie muszą się pojawić u każdego. Wszystko zależy od wychowania i socjalizacji. Należy także pamiętać, że obok płci na zachowanie zwierzęcia wpływają jego geny, wiek, rasa czy wychowanie. 

Pies, a suczka- czy różnią się wyglądem?

Zwykle to psy są większe i masywniejsze, niż suczki, które z kolei są smuklejsze, bardziej gibkie. Co ciekawe, nie sprawdza się to u ras miniaturowych- w wyniku selekcji hodowlanej samce są chudsze i drobniejsze.

W zachowaniu czworonogów również można zauważyć wiele różnic. Psy zwykle są bardziej niezależne, mają tendencję do stróżowania, obrony, ale także gotowe są na wyzwania, łatwiej akceptują narzucone zasady. 

Suczki z kolei mają tendencję do silnego przywiązywania się do właściciela, a ich zachowania są bardziej zawiłe, niż te u przeciwnej płci. Często polecane są tym początkującym właścicielom, z racji swojej łagodności. Mają zdolność świetnej analizy sytuacji, przez co lepiej skupiają się na zadaniu. Można również stwierdzić, że są uznawane za mniej agresywne, jednak jest to szeroko pojęte stwierdzenie. Psy bywają bardziej zadziorne, jednak nie kwestionują wprowadzonej hierarchii, suczki zaś sprawdzają czy te ustalenia nadal są w mocy.

Musimy jednak pamiętać, że na zachowanie pupila ma wpływ wiele czynników i wyżej wymienione różnice nie muszą się sprawdzić u konkretnego czworonoga.

Co z zachowaniem typowym dla danej płci?

Jeśli nie mamy profesjonalnej hodowli zalecana jest kastracja bądź sterylizacja naszego pupila, która ochroni go przed wszelakimi chorobami oraz da mu stabilizację emocjonalną.

Ze zmianą zachowania u suczki wiążę się cieczka, którą ma regularnie 1-3 razy w roku. W tym okresie może być apatyczna, lub przeciwnie, rozdrażniona i domagająca się uwagi. Może także wystąpić u niej ciąża urojona. Z kolei niewykastrowane samce mogą mieć skłonność do ucieczek, szczekania, niszczenia i wycia, kiedy wyczują suczkę w rui. Są to zachowania bardzo uciążliwe dla właściciela, jak i dla samego pupila.

Dla dobra naszych czworonogów poddajmy je zabiegom kastracji lub sterylizacji, który eliminuje także skalę bezdomności wśród zwierząt.

 

https://blog.piesotto.pl/piesek-i-suczka-roznice-w-wygladzie-i-zachowaniu-obu-plci/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO