Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Przynęty sztuczne, żyłki, przypony - co sprawdzić przed sezonem wędkarskim? Artykuł sponsorowany

środa, 02 stycznia 2019 10:29 / Autor: Beata Kwieczko
Przynęty sztuczne, żyłki, przypony - co sprawdzić przed sezonem wędkarskim? Artykuł sponsorowany
Przynęty sztuczne, żyłki, przypony - co sprawdzić przed sezonem wędkarskim? Artykuł sponsorowany
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Odłożyłeś wędkę rok temu i zapomniałeś o niej na rok - może nawet na kilka lat - a teraz chcesz się wybrać na ryby? Warto jest dobrze przemyśleć, jak się przygotować do takiego przedsięwzięcia. Czy żyłki i plecionki nie uległy zniszczeniu? W jakim stanie są przynęty sztuczne? Jakie elementy dobrze jest wymienić, jakie uzupełnić, co przeczyścić?

Przynęty sztuczne

Przed ruszeniem w trasę dobrze jest sprawdzić, w jakim stanie są Twoje przynęty sztuczne. Najczęściej wykonane są z gumy lub metalu. Wszystko zależy od tego, jakiej były jakości w momencie zakupu i w jaki sposób były przechowywane. Gumy mogły być nawet nadtopione lub sparciałe, a metal mógł zardzewieć. Nie należy używać tego typu sprzętu - ryby mają doskonały węch i swąd zepsucia może je skutecznie odstraszyć. Nawet jeżeli zardzewiała przynęta spinningowa będzie nadal poruszała się w wodzie, połknięta może skazić mięso, które chcemy przecież zjeść. Warto przejrzeć nieużywany od dawna sprzęt i takie elementy jak przynęty sztuczne wymienić na sprawne.

Warto jest mieć przy sobie zapas - żyłki i plecionki szybko się zużywają

Haczyki, przypony, stopery spławiki, żyłki i plecionki oraz wiele innych - to przedmioty, które zużywają się dość szybko. W trakcie połowu w jeziorze może trafić się zaczep, który poskutkuje utraceniem haczyka, przypony, a nawet stopera. Dzieje się tak stosunkowo często, dlatego należy odpowiednio przygotować się na takie sytuacje. Brak takiego elementu może zepsuć wędkowanie już na samym początku i zmusić do powrotu do domu lub do nieplanowanej jazdy do sklepu po brakujący element wyposażenia.

Kołowrotki gruntowe - doskonały sposób na wielkie sztuki

Wędkarstwo karpiowe nastawione jest na połów dużych ryb karpiowatych i drapieżnych. Często korzysta się wtedy z metody gruntowej. Podstawą do tego celu jest inny sprzęt - lepszy, mocniejszy i o wiele bardziej wytrzymały, ponieważ masa i siła łowionych okazów mogłaby uszkodzić delikatniejszy sprzęt przeznaczony do połowu mniejszych, lżejszych i słabszych ryb. Dobrze jest przejrzeć wędki i kołowrotki gruntowe przeznaczone do tego celu. Konieczna będzie również zmiana żyłki na zdecydowanie mocniejszą (kategoria wagowa ryb będzie znacznie wyższa, niż przy najpopularniejszym spławikowym trybie łowienia). Przydatne będzie również zapoznanie się z przynajmniej podstawową wiedzą w tym temacie - na przykład od bardziej doświadczonego wędkarza lub z innego wiarygodnego źródła, takiego jak blog wędkarski.

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO