Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Energia ze Słońca

piątek, 31 sierpnia 2018 09:34 / Autor: Piotr Wójcik
Energia ze Słońca
Energia ze Słońca
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Światło słoneczne jest jednym z najpewniejszych źródeł energii. Nie okaże się przecież z dnia na dzień, że świat zostanie odcięty od dostaw promieni słonecznych, ponieważ centralna gwiazda Układu Słonecznego zaprzestała pracy. Jak więc możemy wykorzystać tę energię?

Istnieją dwa sposoby uzyskiwania energii z promieni słonecznych. Pierwszy z nich to podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w instalacji kolektorów słonecznych. Drugi to wykorzystanie paneli fotowoltaicznych.

Zawsze ciepła woda

Kolektory słoneczne zapewniają niemal za darmo dostęp do ciepłej wody użytkowej prawie przez trzy czwarte roku. – Do ich montażu zachęcamy szczególnie właścicieli gospodarstw domowych wyposażonych w kotły na paliwa stałe. Dzięki temu w okresach nasłonecznienia nie muszą oni rozpalać kotła, by zapewnić sobie ciepłą wodę w kranie. Decydując się na kolektory słoneczne, przez cały okres letni można zapomnieć  o kotle i jego obsłudze w przypadku kotłów na paliwo stałe. Jest to niewątpliwie ogromny komfort oraz oddech dla środowiska naturalnego – wyjaśnia Justyna Podyma-Mesek, doradca energetyczny z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolektory słoneczne dokonują konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło, którym jest podgrzewana woda użytkowa. – Energooszczędność kolektorów związana jest między innymi z uzyskaniem możliwie wysokiej sprawności ich pracy. Zależy ona przede wszystkim od ustawienia kolektora względem stron świata – największą wydajność mają urządzenia zwrócone w kierunku południowym oraz ustawione pod odpowiednim kątem nachylenia do poziomu. Bardzo ważne jest, by kolektory nie były zacienione przez inne budynki ani drzewa. Każde zacienienie powoduje spadek wydajności urządzenia. Jest też inny czynnik, który zmniejsza ich sprawność, a mianowicie kurz. Wówczas promieniowanie słoneczne zamiast docierać do absorbera, jest odbijane i rozpraszane na drobinkach kurzu - tlumaczy doradca energetyczny.

Prąd z promieni

W Polsce zyskują jednak coraz bardziej na popularności panele fotowoltaiczne służące do przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energie elektryczną.

– Cechują się one coraz lepszą sprawnością. Instalacje takie produkują prąd na potrzeby na przykład gospodarstwa domowego, by zasilać urządzenia, których używamy w codziennym życiu, choćby lodówkę, pralkę, sprzęt  RTV jak również na potrzeby oświetlenia. Nadwyżka energii nie zużyta bezpośrednio jest oddawana do sieci elektroenergetycznej i wraca do nas w postaci znacznego, bo aż kilkudziesięcioprocentowego rabatu na energię elektryczną w okresach, kiedy jej nie produkujemy a pobieramy ją z sieci (nocą lub w okresach niesłonecznych) – informuje Katarzyna Kitlińska.

Co ważne, przymierzając się do inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne, należy zbadać zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku i na tej podstawie dobierać wielkość instalacji.

– Szczególnie istotne jest, aby nie przewymiarować instalacji fotowoltaicznej w przypadku, gdy mówimy o systemie prosumenckim, w którym produkujemy i konsumujemy energię (aktualnie obowiązujący system rozliczeń na zasadzie opustu dla gospodarstw domowych). Wielkość instalacji najlepiej dobierać w oparciu o rzeczywiste zużycie energii elektrycznej, a nie o wielkość budynku czy liczbę osób, które w nim zamieszkują. Przewymiarowanie instalacji to dodatkowy koszt inwestycyjny, a niezużyta przez nas energia zostanie odprowadzona na rzecz operatora sieci, bez żadnej korzyści dla właściciela instalacji – wyjaśnia Justyna Podyma-Mesek.

***

Z danych opracowanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że w ostatnich latach ilość wytworzonej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii znacznie wzrosła. W 2005 roku było to zaledwie około 3,8 milionów MWh (megawatogodzin) natomiast w 2016 roku już ponad 20 milionów MWh.

Piotr Wójcik

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO