Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Ogrzewanie może być Eko

poniedziałek, 17 września 2018 07:45 / Autor: Piotr Wójcik
Ogrzewanie może być Eko
Ogrzewanie może być Eko
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Od 1 września można składać wnioski o wsparcie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Zapewnia on między innymi bezzwrotną dotację na przeprowadzenie prac termo modernizacyjnych w domostwach. Jednym z zadań, jakie można w jego ramach zrealizować jest wymiana źródeł ciepła.Dlaczego warto o to zadbać?

Jak powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w audycji Prawdę Mówiąc na antenie Radia eM Kielce, program „Czyste powietrze” obejmuje aż 4 miliony potencjalnych beneficjentów w Polsce. – Łączna kwota dotacji w ramach programu to ponad 103 miliardy złotych. Sądzę, że około 8-10 miliardów z tej kwoty trafi do świętokrzyskiego – zapowiedział w wywiadzie. Program dotyczy zmniejszenia niskiej emisji. Łączy on w sobie dotychczas realizowane, czyli „Zorzę” i „Aurę”. Skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych. W jego ramach można się starać o dotację między innymi na docieplenie ścian, wymianę stolarki i źródeł ciepła. Sprawdźmy więc, jaki sposób ogrzewania będzie najlepszym wyborem.

DOBRY KOCIOŁ

Specjaliści zgodnie twierdzą, że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie, jest przyłączenie się do miejskiej sieci grzewczej. Niestety, nie wszędzie jest to możliwe. Coraz większą popularnością cieszą więc się kotły opalane pelletem. Jest to paliwo odnawialne, ponieważ pellet to nic innego, jak sprasowane trociny drzewne. Spalają się one bardzo dobrze, jednak w wyniku tego, niestety trochę zanieczyszczeń mimo wszystko dostaje się do powietrza. Nie jest to więc rozwiązanie idealne.

ENERGIA SŁONECZNA

Na znaczeniu zyskują jednak takie źródła ciepła jak pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Ogromną zaletą tych ostatnich jest dostęp do ciepłej wody użytkowej właściwie przez większą część roku niemal za darmo. Do ich montażu zachęca się szczególnie właścicieli gospodarstw domowych  wyposażonych w kotły na paliwa stałe. Dzięki temu w okresach silnego nasłonecznienia nie muszą oni rozpalać kotła, by zapewnić sobie ciepłą wodę w kranie. Również ogniwa fotowoltaiczne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Produkują one energię elektryczną na potrzeby zasilania urządzeń w gospodarstwach domowych. Cechuje je coraz lepsza sprawność, więc są w stanie wyprodukować coraz więcej prądu. Prąd, którego nie zużyjemy oddawany jest do sieci jako nadwyżka, którą możemy odebrać sobie w ilości 70-80 procent energii oddanej w rocznym okresie rozliczeniowym.

POMPY CIEPŁA

Warto wspomnieć również o pompach ciepła. To rozwiązanie zyskuje z roku na rok coraz bardziej na popularności. Pompy ciepła mogą być używane zarówno do ogrzewania całego domu, jak i do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma w domu swoistą pompę ciepła, czyli… lodówkę. Pompy ciepła wykorzystują w swoim działaniu obiegi termodynamiczne. To ekologiczny sposób wytwarzania ciepła. Urządzenia te potrzebują jednak energii elektrycznej do zasilania sprężarki. Ilość energii wyprodukowanej jest jednak większa niż ilość energii pobranej z sieci. Jeśli ktoś zdecyduje się na jednoczesny montaż paneli fotowoltaicznych, to wytwarzany w ogniwach prąd może zasilać pompę ciepła i koszty eksploatacji takiego układu znacznie spadną.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO