Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Elektromobilne Kielce

poniedziałek, 10 czerwca 2019 10:24 / Autor: Piotr Wójcik
Elektromobilne Kielce
Elektromobilne Kielce
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Po polskich drogach ma do 2025 roku jeździć milion aut elektrycznych. Choć na realizację tego rządowego zobowiązania zostało nam jeszcze 6 lat, to już dziś wielu mieszkańców oraz samorządy robią wiele, by przejść na transport zeroemisyjny. Jakie możliwości mamy w Kielcach?

Według danych Eurostatu, odsetek zarejestrowanych w Polsce aut z napędem elektrycznym i hybrydowym wyniósł w 2017 roku zaledwie 1,9 proc. 95 proc. z tej liczby to jednak auta hybrydowe. Sprzedaż aut elektrycznych jest więc w naszym kraju póki co śladowa.

ZA DROGIE I NIE MA GDZIE ŁADOWAĆ

Jedną z głównych barier rozwoju elektromobilności jest cena zakupu samochodu elektrycznego. Są one dużo droższe od tych zasilanych jednostką spalinową. Dla porównania, Volkswagen e-Golf kosztuje od około 165 tys. złotych. To o połowę drożej, niż spalinowa wersja Golfa. Jeśli dodamy do tego fakt, iż Polacy kupują najczęściej auta używane, a nie nowe prosto z salonu, to zobaczymy, że rozwój elektromobilności w Polsce może nie być łatwy. Aby sprawa przyspieszyła, niewątpliwie potrzebne są rozwiązania systemowe, takie jak na przykład dopłaty.

Drugą barierą, jaka jest dostrzegalna w rozwoju elektromobilności, jest dostęp do infrastruktury związanej z ładowaniem pojazdów. W Kielcach mamy zaledwie kilka punktów pozwalających ładować auta elektryczne. Są one zlokalizowane między innymi na Parkingu Centrum czy przy Galerii Echo. Kamieniem milowym w upowszechnieniu dostępu do ładowarek może być inwestycja, jaką zrealizuje Politechnika Świętokrzyska. Nad głównym parkingiem kampusu uczelni zostanie wybudowana wiata stanowiąca zarazem farmę fotowoltaiczną. Zostanie ona wyposażona między innymi w magazyny energii i ładowarki dla samochodów elektrycznych.

ALTERNATYWĄ SKUTERY I HULAJNOGI

Elektromobilność to jednak nie tylko samochody. Od kwietnia działa w Kielcach wypożyczalnia elektrycznych skuterów. Kielczanie mogą korzystać z 56 skuterów od firmy "Blinkee City”. Aby wypożyczyć skuter, należy skorzystać z aplikacji mobilnej operatora i spełniać odpowiednie wymogi formalne. Osoba w wieku powyżej 14 lat musi mieć kategorię prawa jazdy AM. Bez dodatkowych uprawnień, na podstawie dowodu osobistego, może prowadzić taki skuter osoba, która ukończyła 24 lata. Wynajęcie kosztuje 69 groszy za minutę. Skutery można wypożyczać i zostawiać w obrębie wydzielonego obszaru, obejmującego obecnie centrum miasta.

Operator wypożyczalni skuterów elektrycznych uruchomił w czerwcu w naszym mieście również wypożyczalnię elektrycznych hulajnóg. Mają one być kolejną alternatywą komunikacyjną dla samochodów, zwłaszcza na bardzo krótkich trasach przejazdu. Zasięg na jednym ładowaniu to kilkanaście kilometrów. To teoretycznie niewiele, ale wypożyczalnia umożliwia parkowanie tych pojazdów na obszarze obejmującym ścisłe centrum Kielc, czyli teren Parku Miejskiego i Wzgórza Zamkowego. Podobnie jak w przypadku skuterów, aby skorzystać z elektrycznej hulajnogi należy zainstalować aplikację firmy Blinkee i podpiąć do niej kartę płatniczą. W aplikacji zobaczymy na mapie dostępne w danym momencie hulajnogi. Sprawdzić można też poziom naładowania baterii. Opłata startowa za wypożyczenie hulajnogi kosztuje 2,50 zł. Stawka za minutę jazdy to 49 groszy.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO