Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Szkoły z ekologicznym wsparciem

poniedziałek, 24 czerwca 2019 10:29 / Autor: Piotr Wójcik
Szkoły z ekologicznym wsparciem
Szkoły z ekologicznym wsparciem
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Szkoła jest jednym z najważniejszych miejsc, w których może się odbywać edukacja ekologiczna. Często jednak pracownie nie są odpowiednio wyposażone, by móc podołać temu wyzwaniu. Właśnie dlatego swojego wsparcia udziela im Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W mijającym roku szkolnym w świętokrzyskich gminach w szkołach realizowany był między inny program „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”. Dzięki niemu szkoły mogły uzyskać dofinansowanie na zakup i dostawę pomocy dydaktycznych, związanych z edukacją ekologiczną.

Wsparciem objęto także zakup i montaż elementów wyposażenia pracowni. To między innymi sprzęt RTV, meble czy stojaki na plansze. Nie zabrakło także środków na przeszkolenie nauczycieli. W tak przygotowanych salach i z tak przygotowaną kadrą w szkołach mogły się odbywać niezwykle ciekawe zajęcia

DZIECI UCZĄ DOROSŁYCH

Jedną z placówek korzystających z tego wsparcia była Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach. W ramach realizacji programu uczniowie wzięli na przykład udział w happeningu na temat „Smog wdziera się przez okna! W walce z toksycznymi związkami sięgnij po pomoc roślin”. Happening Wydarzenie polegało na zorganizowaniu wystawki, na której prezentowane były kwiaty doniczkowe filtrujące powietrze. Trzeba było również przygotować gazetkę informującą o tym, że należy hodować rośliny doniczkowe, ponieważ mają one dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i życie. Jednocześnie uczniowie uświadamiali też rodziców, że dobrze jest mieć w domu rośliny, które oczyszczają powietrze i pochłaniają szkodliwe substancje ze środowiska.

Na koniec dzieci przekonywały dorosłych, że skoro na co dzień używamy urządzeń elektrycznych, farb, lakierów i środków czystości, to potrzebne nam są też rośliny, które naturalnie filtrują powietrze, którym oddychamy. Wszystko dlatego, że rośliny działają właśnie jak naturalne filtry i skutecznie niwelują toksyny, drobnoustroje oraz alergeny. To najłatwiejszy i najmilszy dla oka sposób na walkę z zanieczyszczeniami. Warto dodać, że według ustaleń uczniów, w roli oczyszczających powietrze pomocników świetnie sprawdzą się rośliny takie, jak skrzydłokwiat, bluszcz, paprotka, wężownica, fikus oraz zielistka.

DOŚWIADCZENIE KLUCZEM DO WIEDZY

Udział w programie „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”  umożliwił też dzieciom odwiedzenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, gdzie zobaczyły wystawę o charakterze multimedialno-mechatronicznym „Człowiek – trybik w machinie przyrody”. Dotyczyła ona zagadnień ekologiczno-przyrodniczych. Dzieci dowiedziały się tego, jak racjonalnie gospodarować odpadami. Mogły przećwiczyć segregację śmieci i zobaczyć, jak wygląda ich utylizacja. Dla uczniów wizyta w odwiedzenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci byłą też okazją do zapoznania się z technologią wytwarzania prądu z energii słonecznej, wodnej i wiatrowej. Z kolei interaktywna mapa pokazała im, gdzie na świecie brakuje wody i jak oszczędzać wodę.

***

Na realizację programu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 2,45 mln zł. Koszt całkowity doposażenia, wyposażenia lub budowy sali dydaktycznej musiał wynosić co najmniej 30 tys. zł, z czego minimum 24 tys. zł mogło być przeznaczone na pomoce dydaktyczne. Dofinansowanie z WFOŚiGW wynosiło 80 proc. wartości inwestycji. Wkład własny pokrywała gmina, będąca organem prowadzącym.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO