Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Trwa dekada czystego Powietrza

poniedziałek, 08 lipca 2019 10:00 / Autor: Piotr Wójcik
Trwa dekada czystego Powietrza
Trwa dekada czystego Powietrza
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Od września 2018 roku działa rządowy program „Czyste Powietrze”. Najważniejszym jego celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, powstających w wyniku ogrzewania domów jednorodzinnych kiepskim paliwem. Program potrwa do 2029 roku, a na jego cel państwo przeznaczy w tym czasie 103 miliardy złotych.

W ramach programu można się ubiegać o dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Może to być węzeł cieplny, pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe (węgiel, biomasa) Dostaniemy też pieniądze na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych.

INNY PIEC I TERMOMODERNIZACJA

Inwestycje dofinansowane z programu „Czyste Powietrze” mają w założeniu zapewniać lepsze zarządzanie energią cieplną. Według szacunków specjalistów, ocieplenie nieruchomości, połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40 procent. Okazuje się bowiem, że sama wymiana systemu ogrzewania nie jest wystarczająca. Wiele domów w Polsce było budowanych w czasach, kiedy jeszcze nie stawiano na odpowiednią izolację cieplną. Prowadziło to do marnowania energii i dużych strat ciepła. To w prosty sposób przekładało się na wyższe rachunki za ogrzewanie, ale i większe spalanie węgla w słabo wydajnych piecach.

KTO MOŻE DOSTAĆ DOFINANSOWANIE?

Adresatami programu są właściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie otrzymają też osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, ale ten nie został jeszcze przekazany do użytkowania. Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji lub pożyczki, przeznaczonej na wymianę źródła ciepła oraz prace termomodernizacyjne. Beneficjenci programu mogą liczyć nawet na dofinansowanie 90 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych, a minimalny koszt kwalifikowany projektu to siedem tysięcy złotych. Szczegóły programu przybliżą w wywiadzie zamieszczonym na stronach drugiej i trzeciej naszego dodatku doradcy energetyczni z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

***

Trudno przecenić znaczenie programu „Czyste Powietrze”. Powiedzmy tylko tyle, że jedną z  najważniejszych przyczyn powstawania smogu w Polsce jest niska emisja, czyli uwalnianie do atmosfery szkodliwych substancji, które zalegają na wysokości do 40 metrów, a więc w obszarze, którego powietrzem oddychamy. Najczęściej do takiego skażenia dochodzi w wyniku spalania niskiej jakości paliwa w domowych paleniskach. Szkodliwe pyły są nośnikiem substancji toksycznie  oddziałujących na organizm ludzki. Te z nich, które cechują się najmniejszą średnicą cząsteczki są w stanie przedostawać się przez błonę łożyska do płodu i zatruwać dziecko jeszcze w okresie prenatalnym. Według danych opracowanych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, nawet 48 tysięcy osób umiera rocznie w Polsce w wyniku narażenia na zanieczyszczenia powietrza. To mniej więcej tyle, ile wynosi populacja Skarżyska-Kamiennej. Co więcej, z obserwacji poczynionych na podstawie czujników zanieczyszczenia powietrza wynika, że Kielce są jednym z tych miast w Polsce, w których najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym do przekroczenia norm poziomu pyłów.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO