Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

Słońce i ziemia podgrzeją nam wodę i ogrzeją mieszkanie

niedziela, 01 września 2019 11:29 / Autor: Piotr Wójcik
Słońce i ziemia podgrzeją nam wodę i ogrzeją mieszkanie
Słońce i ziemia podgrzeją nam wodę i ogrzeją mieszkanie
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Do 2025 roku rynek słonecznych podgrzewaczy wody osiągnie wartość ponad trzech miliardów dolarów – przewidują analitycy z Global Market Insight. Dynamiczne wzrosty są przewidywane również dla rynku pomp ciepła.

Ich sprzedaż, co najmniej do 2022 roku, będzie rosła w tempie 7 procent rocznie. Co sprawia, że te gałęzie przemysłu związanego z odnawialnymi źródłami energii, rozwijają się tak błyskawicznie? Według ekspertów, słoneczne podgrzewacze wody i pompy ciepła będą w najbliższych latach zyskiwały na popularności, ponieważ ludzie chcą płacić jak najmniejsze rachunki za energię. Rośnie poziom życia, coraz częściej też decydujemy się na budowę własnego domu zamiast kupno mieszkania w bloku. Co więcej, rynek energetyczny boryka się z dużą zmiennością cen paliw kopalnych, które wpływają również na zmiany cen energii elektrycznej. Wszystko to skłania ludzi do poszukiwania alternatywnych, ale stabilnych sposobów na zaopatrzenie się w energię elektryczną i podgrzanie wody użytkowej oraz ogrzanie mieszkań.

NIE TYLKO DOMY I URZĘDY

Największym producentem słonecznych podgrzewaczy wody są Chiny. Oczekuje się, że do 2025 roku wielkość tamtejszego rynku wzrośnie o ponad 600 milionów dolarów. Do upowszechnienia tej technologii przyczyniają się niewątpliwie rygorystyczne przepisy, mające na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Zauważalny jest też postęp technologiczny w obrębie tych instalacji, a na dodatek spada ich cena. Dzięki temu systemy solarne nie są już dobrem luksusowym, a coraz częściej stają się nie tylko przyjaznym dla środowiska, ale i uzasadnionym ekonomicznie rozwiązaniem. Co ważne, na instalację tego typu systemów decydują się coraz częściej już nie tylko wlaściciele budynków użyteczności publicznej i gospodarstw domowych, ale i prywatne firmy. Według Global Market Insight zastosowania komercyjne stanowiły w ubiegłym roku ponad 35 procent udziału w całkowitej sprzedaży słonecznych podgrzewaczy wody. Inwestycje przeprowadzały głównie centra handlowe, szpitale i biura.

EKONOMICZNIE, EKOLOGICZNIE

Analitycy z Grand View Research przewidują natomiast, że globalny rynek pomp ciepła będzie do 2022 roku rósł w średniorocznym tempie na poziomie 7 procent. Taka tendencja wynika, podobnie jak w przypadku słonecznych podgrzewaczy wody, ze zwiększonego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii. Przyczynia się do tego w największym stopniu sektor mieszkaniowy. Wysoka wydajność i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że pompy ciepła są ekonomicznym, a także ekologicznym zamiennikiem konwencjonalnych urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła dzielimy na pompy geotermalne, powietrze-woda i powietrze-powietrze. Oczekuje się, że w segmencie geotermalnym nastąpi dość powolny wzrost, wynikający w Europie z małego popytu na ten rodzaj instalacji. Segment pomp powietrze-woda będzie natomiast wykazywał już zdecydowanie wyższy popyt i odpowie za 75 procent przychodów z całego rynku pomp ciepła. Dzięki tej technologii Francja, Szwecja, Norwegia, Włochy, Finlandia i Niemcy wytwarzają ponad 80 procent całkowitej energii odnawialnej.

***

Duży wpływ na rozwój odnawialnych źródeł energii i technologii takich, jak systemy solarne czy pompy ciepła mają w Polsce i na świecie liczne zachęty rządowe, mające nakłaniać ludzi do inwestowania w OZE. W naszym kraju realizowany jest flagowy rządowy program PiS„Czyste Powietrze”, na który w ciągu dziesięciu lat zostanie przeznaczone ponad 100 miliardów złotych.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO