Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

Ekoaktywni

„Moja Woda” za sto milionów.

piątek, 05 czerwca 2020 08:30 / Autor: Piotr Wójcik
„Moja Woda” za sto milionów.
„Moja Woda” za sto milionów.
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Nawet pięć tysięcy złotych dotacji będzie można otrzymać na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących wody opadowe. Wszystko w ramach programu„Moja woda” ogłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu. Na realizację programu zostało przeznaczone sto milionów złotych.

– Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej małych zbiorników wodnych. Z programu „Moja Woda” będzie można uzyskać do pięciu tysięcy złotych dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe – powiedział prezydent Andrzej Duda.

WIĘCEJ OCZEK WODNYCH

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł liczyć na dotację we wspomnianej przez prezydenta kwocie, która może stanowić maksymalnie 80 procent kosztów inwestycji poczynionych po 1 czerwca. Przyjmowaniem wniosków zajmą się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), a także zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

– Program „Moja Woda” pozwoli sfinansować aż dwadzieścia tysięcy instalacji przydomowej retencji. Szacujemy, że takie inwestycje spowodują zatrzymanie jednego miliona metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – poinformował podczas wtorkowej konferencji minister klimatu Michał Kurtyka.

MILIONY NA RETENCJĘ

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020- 2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r. Tymczasem kolejnych 210 milionów złotych ma trafić na programy skierowane do samorządów. Pieniądze zostaną przeznaczone na działania z zakresu retencji na wsi i w miastach.

Kolejnych 60 milionów złotych, pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, trafi do samorządów miejskich. Pieniądze zostaną wydane na zmniejszenie problemu suszy i zminimalizowanie ryzyka podtopień podczas nawałnic. Samorządy będą mogły liczyć na dotację w wysokości 85 procent kosztów kwalifikowanych. Nabór ruszył 29 maja. Z kolei na retencjonowanie wody na terenach wiejskich Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy dodatkowo 50 milionów złotych ze środków krajowych, a wszystko w ramach zmodyfikowanego programu priorytetowego „Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

Artykuł w ramach dodatku do Tygodnika eM Kielce został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO