Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Atrakcje dla turystów w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym

niedziela, 04 lipca 2021 16:38 / Autor: Aleksandra Rękas
Atrakcje dla turystów w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym
Atrakcje dla turystów w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Obszar Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego jest świetnym miejscem do odwiedzenia, jeśli planujemy wakacyjną wycieczkę. Na terenie parku znajdują się szlaki turystyczne, mnóstwo atrakcji dostarcza również rzeka Nida.

ZWIEDZAJ PIESZO I… ROWEREM

W Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym znajdziemy dwa oznakowywane turystyczne szlaki piesze Polskiego TowarzystwaTurystyczno-Krajoznawczego.- To fragment szlaku niebieskiego oraz zielonego. Niebieski prowadzi z Pińczowa do Wiślicy i niemal w całości znajdujesię na terenie parku. Jedynie krótkie odcinki pomiędzy Grochowiskami , a Biniątkami oraz Brzeziem, a Chotlem Czerwonym znajdują się poza jego granicami. Spacerując niebieskim szlakiem zobaczymy między innymi kaplicę świętej Anny, rezerwaty Winiary Zagojskie, Skorocice i Przęślin,a trasę zakończymy w Wiślicy – wyjaśnia Anna Chwalik-Borowiecz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych.Natomiast szlak zielony prowadzi z Wiślicy do Grochowiski w niewielkim fragmencie biegnie przez park. Swoim zasięgiem obejmuje między inny Koniecmosty, Czarkowy, StaryKorczyn, Winiary, Nowy Korczyn, by wkrótce opuścić teren parku.To jednak nie wszystko. Są jednak i propozycje dla tych, którzy wolą zwiedzać na rowerze.- Mamy dwa szlaki rowerowe, oba długodystansowe. Jeden z nich to Rowerowy Szlak Architektury Obronnej po województwie świętokrzyskim. W granicach parku prowadzion po trasie Sobowice-Pińczów-Chroberz – wyjaśnia AnnaChwalik-Borowiec.Kolejny, to szlak rowerowo-pielgrzymkowy „Miejsca Mocy”,na terenie parku obejmuje fragment o długości 42 kilometrów.- Rozpoczyna się między Chwałowicami, a Pińczowem. Na jego trasie znajdują się między inny Młodzawy Małe, gdzie możemy zobaczyć Sanktuarium Matki Boskiej Młodzawskiej. Biegnie do Chrobrza, przed Gackami opuszcza park,by powrócić w Woli Zagojskiej. Później prowadzi do Zagości, Gorysławic i Wiślicy, gdzie znajduje się Sanktuarium MatkiBoskiej Łokietkowej. Przed Strożyskami opuszcza teren parku– wyjaśnia.

KAJAKOWE SPŁYWY I WYJĄTKOWY OGRÓD

Fakt, że Nida jest jedną z najcieplejszych rzek w Polsce sprawia,że nie brakuje chętnych do wypoczywania w jej pobliżu.Dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie jest nie lada atrakcja – spływy kajakowe. Co ważne, na trasach spływów nie ma wielu utrudnień, są za to piękne, malownicze widoki.Niektórzy, spływ kończą dopiero na Wiśle, w okolicachSzczucina.To rozrywka zarówno dla osób indywidualnych jak i całych grup. Niektórzy organizatorzy zapraszają także osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami. Na Nidzie znajduje się około piętnastu tras spływów kajakowych .Kolejną atrakcją czekającą na turystów na terenie NadnidziańskiegoParku Krajobrazowego jest Ogród na Rozstajach ,położony w Młodzawach Małych. Na obszarze hektara, zgromadzono  tam ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaściegatunków ptaków ozdobnych. Przeważają rośliny wielosezonowe,są i rośliny zielne, polne i nieliczne rośliny egzotyczne.Ogród położony jest na północnych zboczach lessowych pagórków, a jego tłem są ponad stuletnie, okazałe drzewa. Znajdziemy tam również oczka wodne, wodospady i strumyki,a także rzeźby – drewniane, żeliwne oraz kamienne.

***Chcąc zwiedzić Nadnidziański Park Krajobrazowy możemy skorzystać z bogatej bazy noclegowej Pińczowa lub Wiślicy. Oba miasta również obfitują w zabytki, atrakcje turystycznei historyczne.

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 2 lipca 2021 roku:

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO