Ekoaktywni
Oni chronią środowisko
Międzynarodowe, krajowe, lokalne i regionalne – organizacji, fundacji i stowarzyszeń, które działają na rzecz ochrony środowiska nie brakuje. Warto poznać ich historię, metody działania, albo… zaangażować się w pomoc. Sprawdźmy, co można zrobić!
Próbują zapobiegać nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, promują odnawialne źródła energii, popularyzują wiedzę o przyrodzie i jej ochronie. Celów, jakie stawiają sobie organizacje proprzyrodnicze jest wiele.
ODZYSKAJ ŚRODOWISKO
Szereg działań w Kielcach i regionie podejmuje Fundacja Odzyskaj Środowisko. Jej celem jest promowanie ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego i popularyzowanie idei recyklingu. Fundacja działa zarówno lokalnie, jak i w innych regionach Polski, a skupia się na selektywnej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego. – Naszym zamysłem jest zorganizowanie nieoczywistych zajęć edukacyjnych. Wymyśliliśmy cykl warsztatów związanych z tworzeniem sztuki z elektrycznych śmieci. Jest to bezpośrednio połączone z segregacją i odpowiednim pozbywaniem się trudnych odpadów. Elektrośmieci to urządzenia, które kiedyś nam służyły, były zasilane prądem lub baterią, a z biegiem lat się zużyły – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski z Fundacji. W Kielcach, w ramach działalności Fundacji Odzyskaj Środowisko, zorganizowano między innymi wystawę „beezuterii” z elektrośmieci, akcję zbierania starych telefonów komórkowych czy innych elektrośmieci – tosterów, suszarek, aparatów fotograficznych. W zamian zaoferowano kielczanom sadzonki. Nie brakowało również takich wydarzeń jak zajęcia edukacyjne w szkołach, a nawet… budowanie łazików marsjańskich z elektrośmieci. Fundacja prowadzi też platformę edukacyjną Szkolne Centrum Recyklingu, poświęconą zagadnieniom ekologii i recyklingu. Znajdują się tam bajki, filmy, krzyżówki, quizy i warsztaty dla przedszkolaków, a także uczniów szkół podstawowych i średnich.
STARA, DOBRA LOP
Liga Ochrony Przyrody powstała w 1928 i jest najstarszątego typu organizacją w Polsce. W Kielcach działa od 1958 roku. Jej celem jest kształtowanie wrażliwości człowieka na bogactwo i piękno natury, a także informowanie o znaczeniu i celach ochrony przyrody. LOP organizuje szereg konkursów dla dzieci, lekcje „zielonego myślenia”, programy edukacyjne, wycieczki, szkolenia dla nauczycieli i warsztaty. Kielecki okręg Ligi Ochrony Przyrody bardzo aktywnie działa także na rzecz pszczół. W ramach akcji „Pszczoły w mieście”, członkowie organizacji stawiają ule w miastach i okolicach podmiejskich, a potem przez cały rok opiekują się pszczołami. Każdy z nas może zaangażować się w taką akcję, dając tym owadom nowy dom na dachu swojego.
WWF POLSKA
Jedną z najbardziej znanych, międzynarodowych organizacji jest World Wide Fund for Nature. Instytucja bardzo prężnie działa w Polsce już od 60 lat. Ale nie tylko, bo jest obecna w ponad stu krajach, na sześciu kontynentach i funkcjonuje przy wsparciu ponad pięciu milionów darczyńców. Jej misją jest działanie na rzecz przyszłości, w której człowiek żyje w harmonii z naturą. WWF koncentruje się na naszym bogactwie przyrodniczym. Wśród jej działań wymienić można ochronę Puszczy Karpackiej, odbudowę populacji rysia nizinnego na Mazurach czy zapobieganie zanieczyszczeniom Bałtyku. Możemy wesprzeć działania instytucji wpłacając na jej rzecz darowiznę, podpisując petycje lub wirtualnie adoptując zwierzę.
***
Nie ma wątpliwości, że wymienione wyżej organizacje działająna rzecz środowiska naturalnego w naszym i nie tylko otoczeniu. W ich działania włączyć się może każdy z nas. Może warto spróbować?
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.