Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Fotowoltaika ma przyszłość!

poniedziałek, 14 czerwca 2021 14:10 / Autor: Aleksandra Rękas
Fotowoltaika ma przyszłość!
Fotowoltaika ma przyszłość!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Do tego, że rynek fotowoltaiki rozwija się dynamicznie nietrzeba nikogo przekonywać. Pozyskiwanie energii zesłońca jest ekologiczne, opłacalne i zyskuje corazwiększą rzeszę zwolenników. Nie brakuje takżeprogramów wsparcia, z których mogą oniskorzystać.

Długo można wyliczać zalety wykorzystania energiisłonecznej – jest ona przecież dostępna bez żadnychlimitów i na każdym kroku. Energia słoneczna należy dogrupy OZE, czyli odnawialnych źródeł energii - takichktórych źródło jest niewyczerpalne, nie jesteśmy więcw stanie całkowicie go zużyć.

PRĄD PROSTO Z PROMIENI SŁONECZNYCH

Energia słoneczna jest naszych wspólnym dobrem, dostępnymw każdym miejscu na całym świecie. Ma ogromnypotencjał energetyczny, który możemy wykorzystaćna przykład w instalacjach fotowoltaicznych: - Instalacje te zamieniająenergięsłonecznąw energię elektrycznąprądustałego, która przezurządzenia takie jakinwerter jest przekształcanaw energię użyteczną.Możemy nią zasilić pralkę,lodówkę, telewizor – w zasadziekażdy rodzaj odbiornika elektrycznegojaki mamy w domu – wyjaśnia Łukasz Dziedzic, prezes firmy Eko Energia Polska.Jak dodaje, panele fotowoltaiczne są zbliżonewyglądem do kolektorów słonecznych i niektórzy jemylą. Kolektory zmieniają energię słoneczną w energięcieplną, dając zazwyczaj ciepłą wodę użytkową.Ostatnie kilkanaście lat to czas intensywnego wzrostuparametrów sprawności instalacji fotowoltaicznych.Zwiększyła się ona o nawet 25 procent, dzięki czemuz metra kwadratowego powierzchni dachu jesteśmyw stanie wytworzyć prawie dwa razy więcej energii.- Mamy jednak granicę technologiczną – właśnie w okolicach dwudziestu pięciu procent, jeśli chodzi o technologię krzemową i efekt fotowoltaiczny. Nie jesteśmyw stanie wytwarzać energii z kilkudziesięcio procentowąsprawnością, a maksymalnie dwudziestopięcioprocentową.Dalszy rozwój technologii wymaga jeszcze więcej nakładów pracy, by móc ją wdrożyć w naszych gospodarstwach domowych czy w elektrowniach – podkreśla Łukasz Dziedzic.

BOGATA OFERTA OCHRONY ŚRODOWISKAW tej chwili na naszym rynku dostępnych jest wielerodzajów paneli fotowoltaicznych. Do tych najbardziejpopularnych należą głównie panele polikrystalicznei monokrystaliczne. Pojawiają się także amorficzne, alegeneralnie dominuje technologia krzemowa.- Wiele ostatnio mówi się również o perowskitach;pierwsza tego typu produkcja została uruchomionadosłownie parę dni temu. Jeszcze nie mamy informacjidotyczących tego jak ta technologia się sprawdzi, ilebędzie kosztować i jaką trwałością się odznaczać. Nato na pewno jeszcze poczekamy, ponieważ praktykai doświadczenia w użytkowaniu będą najważniejsze.Współcześnie powstaje wiele technologii, wciąż trwająróżne badania – mówi prezes Eko Energia Polska.Jest kilka powodów, dla których konsumenci wybierająinstalacje fotowoltaiczne. Pierwszy to rzecz jasnaoszczędność pieniędzy. - Instalacja fotowoltaiczna możenam się zwrócić nawet po pięciu latach, choć ostatniomamy do czynienia z intensywnym trendem wzrostu cenkomponentów i na pewno odbije się to na ostatecznejcenie za instalację. Druga sprawa to projekt ustawy,która zakłada, że nie będzie można już magazynowaćenergii w sieci. Zniknąłby wtedy bardzo ważny motornapędowy fotowoltaiki, choć na pewno pojawią siędofinansowania i akumulatory, więc w jakimś stopniuzostanie to zbilansowane – ocenia Łukasz Dziedzic.Nie można jednak zapomnieć o aspekcie środowiskowym,bo to nasza odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.Dziś coraz więcej osób, zwłaszcza młodych,zwraca szczególną uwagę na ekologię, decydując się napanele fotowoltaiczne. Oznacza to, że jesteśmy corazbardziej świadomi i myślimy o czymś więcej niż zawartośćnaszych portfeli.Warto pamiętać, że korzystając z energii słonecznej możemyw dużym stopniu uniezależnić się od dostawcówprądu i obniżyć nasze rachunki za energię elektrycznąnawet o 90 procent. Dzięki temu nie straszny nam będziewzrost cen prądu, choć – jak alarmują niektórzyspecjaliści – zapowiadane zmiany w prawie energetycznymmogą znacząco wpłynąć na ten stan rzeczy.

ZAUFAJMY PROFESJONALISTOM

Tak jak w większości branż, lepiej żeby wyborem naszejinstalacji fotowoltaicznej zajął się profesjonalista, któryma doświadczenie. Weźmie on pod uwagę aspekty, któremy możemy zbagatelizować. Właściwy dobór instalacjito wypadkowa wielu informacji, więc najlepiej zlecićto firmie, która fachowo ją zamontuje i w razie jakichśwypadków będzie mogła ją sprawdzić. Pamiętajmy też,że tego typu instalacje aktywnie współpracują z siecią izakłócenia w niej wpływają na jej pracę.

Kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę to możliwośćskorzystania z dofinansowania na instalację fotowoltaiczną.- Od pierwszego lipca zapowiadany jestpowrót programu „Mój Prąd”. Najprawdopodobniejbędzie można zrefinansować ten poniesiony na instalacjęfotowoltaiczną koszt. Już teraz zrobimy to dziękipreferencyjnym kredytom bankowym, lub modernizującbudynek jako element programu „Czyste powietrze” –wyjaśnia Łukasz Dziedzic.Możliwości jest więc bardzo dużo - w zależności odprogramu, z którego skorzystamy, dostępne są pożyczkilub dofinansowania bezzwrotne. Odpowiednia ofertamoże znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, a więci przyspieszyć zwrot wydanych pieniędzy. Warto dokładnieoszacować koszy całej instalacji, przejrzeć wszystkiedostępne oferty i dopiero zdecydować się na konkretnyprogram.

***Instytut Energetyki Odnawialnej ocenia, że na koniec2021 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polscemoże przekroczyć 6 GW. Prognozy wskazują także, żełączne obroty na rynku fotowoltaiki w 2021 roku przekrocządziewięć miliardów złotych.

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 11 czerwca 2021 roku:

Artykuł w ramach dodatku do Tygodnika eM Kielce został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO