Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Fotowoltaiki coraz więcej

niedziela, 25 sierpnia 2019 13:27 / Autor: Piotr Wójcik
Fotowoltaiki coraz więcej
Fotowoltaiki coraz więcej
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

W 2019 roku Polska może zostać sklasyfikowana na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych – wynika z raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019”, opublikowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej.

Oznaczałoby to pozycję o pięć miejsc lepszą niż w roku ubiegłym. Jakie jeszcze perspektywy ma przed sobą rynek fotowoltaiki w Polsce?

Sektor ten jest uważany za jeden z najszybciej rozwijających się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak zarówno w Polsce, jak i na świecie. Łączna moc instalacji wyniosła w Polsce w 2018 roku 500 megawatów. W maju 2019 roku było to już 700 megawatów. Autorzy raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019” oceniają jednak, że w całym 2019 roku przybędzie nawet gigawat. Sprawi to, że całkowity potencjał będzie wynosił na koniec bieżącego roku nawet 1,5 gigawata.

MAŁE I EKONOMICZNE

Na rynek fotowoltaiki składają się duże farmy fotowoltaiczne oraz mikroinstalacje. Moc tych drugich jest szacowana obecnie na 350 megawatów. W większości na ich instalacje decydują się gospodarstwa domowe. Reszta to inwestycje samorządów i małych przedsiębiorstw. Popularność takich małych instalacji wynika przede wszystkim ze wzrostu cen energii elektrycznej, ale też z korzystnych warunków finansowych. Dotychczas można było uzyskać dotacje. Kwota dofinansowania do projektów energetyki słonecznej z Regionalnych Programów Operacyjnych przekroczyła już 4 mld zł. Dodatkowymi zachętami dla zainteresowanych są inicjatywy podejmowane przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, takie jak ulgi w podatku PiT czy preferencyjne kredyty. Zapowiadane są jednak kolejne zmiany podatkowe: obniżka stawki VAT dla mikroinstalacji budowanych na gruncie lub na dachach budynków inwentarskich oraz ulgi w podatkach od nieruchomości. Jeśli dodamy do tego zapowiedź wzrostu cen energii w przyszłym roku, to spodziewać się możemy coraz bardziej dynamicznego rozwoju tego sektora energetyki.

CENY SPADAJĄ

Coraz niższe są koszty budowy farm fotowoltaicznych. W ubiegłym roku koszt przygotowania projektu, wybudowania i przyłączenia do sieci farmy o mocy 1 MW szacowany był na około 2,8 mln zł. Dla porównania, w roku 2016 było to 3,8 mln zł. W 2019 roku spodziewać się można inwestycji w farmy fotowoltaiczne na poziomie blisko 5 mld zł. Ponad 2 mld zł zostanie wydane w aukcji, zaplanowanej na IV kwartał 2019 r. Zdyskontowany okres zwrotu z tego typu inwestycji może wynosić około 10 lat. Pozwoli to na spłatę kredytu kilka lat przed zakończeniem poaukcyjnego kontraktu oraz na około dekadę przed upływem żywotności urządzeń.

***

Projekty Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. (KPEiK 2030) zakładają wzrosty mocy zainstalowanej w źródłach fotowoltaicznych w 2020 roku. W najbardziej optymistycznym scenariuszu łączna moc instalacji fotowoltaicznych ma wynieść w 2040 roku ponad 20,2 GW. Fotowoltaika stanowiłaby wtedy około 25 procent ogólnej mocy zainstalowanej. Wartość rynku inwestycji w fotowoltaikę ma już w roku bieżącym przekroczyć 3,5 mld zł. Obroty łączne tego rynku przekroczą natomiast 4 mld zł.

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO