Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Eko od małego! Szkoła miejscem edukacji ekologicznej.

niedziela, 26 września 2021 11:50 / Autor: Aleksandra Rękas
Eko od małego! Szkoła miejscem edukacji ekologicznej.
Eko od małego! Szkoła miejscem edukacji ekologicznej.
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Wszyscy wiemy, jak duży wpływ na nasze nawyki w dorosłym życiu mają zasady przyswojone w dzieciństwie. By bycie „eko” było dla nas oczywiste, edukacja ekologiczna zaczyna się już w przedszkolach. Sprawdźmy, jakie są szanse i możliwości zajęć z ochrony środowiska

Pierwszego września ubiegłego rok Ministerstwo Edukacjii Nauki wprowadziło przepis, który zobowiązuje nauczycielido omawiania z uczniami najistotniejszych problemów klimatycznychi ochrony środowiska.

OD MAŁEGO, NA CAŁEGO

Edukacja ekologiczna jest realizowana na wszystkich poziomach edukacyjnych - od przedszkola, po szkoły ponadpodstawowe.Wynika to z podstawy programowej.- W przypadku przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych,nauczanie prowadzone jest w ramach edukacji przyrodniczej.Od klasy IV wzwyż, aż po szkoły ponadpodstawowe treści ekologiczne przekazywane są w trakcie lekcji z przyrody, biologii,chemii, geografii czy techniki. Zagadnienia związane z ochroną środowiska są poruszane także na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie,przedsiębiorczości czy języków obcych – wylicza Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty.Przykładowo w klasie IV szkoły podstawowej dzieci uczą sięzasad segregacji śmieci, a w szkole ponadpodstawowej poznają mechanizmy powstawania smogu i dowiadują się, jak można zapobiegać temu zjawisku.- Wiedza ekologiczna, którą przekazują uczniom nauczyciele tojedno, ale bardzo ważne jest też to, aby kształtować umiejętności. Pedagodzy muszą dobrać techniki pracy tak, by pozwoliły one dzieciom zastosować teoretyczną wiedzę w praktyce. Mogą to być quizy, konkursy czy inne działania praktyczne – mówi Nowacka.

PRZEDE WSZYSTKIM DOBRY PRZYKŁAD

Nie jest nowością fakt, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez naśladowanie. Dlatego w każdej społeczności szkolnej powinna znaleźć się osoba dorosła, która będzie świecić przykładem.- Może być to nauczyciel albo inny pracownik szkoły. W placówkach edukacyjnych powinny być także kreowane sytuacje,gdzie wszystkie dzieci biorą udział w aktywnościach ekologicznych. Wspólnie segregowane są śmieci, oszczędzany jest prąd ,woda, zbierane odpady. Gdy młodzi ludzie będą traktować zachowania ekologiczne jako codzienność, mamy dużą szansę nato, że te nawyki w nich zostaną – zauważa wicekurator oświaty. Jak ocenia, szkoły w naszym regionie są bardzo aktywne jeśli chodzi o ekologię i chętnie współpracują z różnymi firmami.Efektem takich działań są liczne festyny czy gry i zabawy organizowanedla dzieciaków.- W ramach takiej współpracy dzieci angażowane są także w konkursy i spotkania edukacyjne. Te formy aktywności są bardzo ważne, mają wpływ na kształtowanie się odpowiednich postaw. Dużo zależy od pomysłowości szkół, które mogą wybierać różne formy edukacji ekologicznej. Najważniejszajest systematyczność, konsekwencja i wpisanie tych działań w szkolną codzienność.W niektórych placówkach prowadzone były konkursy, w którychdzieci rozpisywały plany realizacji inwestycji ekologicznych.Zwycięzcy otrzymywali pieniądze na swoje pomysły.Nie brakowało także przykładów tworzenia plakatów, pisania listów, malowania.- Nauczyciele obserwują pozytywne zachowania wśród uczniów. Widać to choćby po tym, że ustawiane w pobliżu szkół pojemniki na odpady są zapełniane zgodnie z przeznaczeniem.Dzieci często wnoszą tę wiedzę do swoich domów, przekazują rodzicom i dziadkom, motywują wszystkich członków rodziny– podsumowuje Katarzyna Nowacka.

***Kształtowanie odpowiednich postaw nie zawsze jest łatwe. Ale,zaczynając już od najmłodszych lat, mamy duże szanse na to, że wyrośnie pokolenie świadomych ekologiczne i odpowiedzialnych mieszkańców. Zyska planeta i my wszyscy.

 

 

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 24 września 2021 roku:

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO