Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

U nas agroturystyka kwitnie!

poniedziałek, 31 maja 2021 13:34 / Autor: Aleksandra Rękas
U nas agroturystyka kwitnie!
U nas agroturystyka kwitnie!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Z danych Świętokrzyskiego OśrodkaDoradztwa Rolniczego w Modliszewicach wynika, że w województwie świętokrzyskimmamy około 250 gospodarstw agroturystycznych. Najwięcej, bo przeszło sto znajduje się w powiecie kieleckim.

Mnóstwo turystów wybierających gospodarstwa agroturystycznechce spróbować tradycyjnej, regionalnej kuchni.Warto zapoznać się ze szklakiem „Świętokrzyskiej Kuźni Smaków”, by nie przegapić pysznych punktów na mapienaszego województwa.

ŚWIĘTOKRZYSKA KUŹNIA SMAKÓW

Jak informuje Anna Kowalska z Regionalnej Organizacji Turystycznej,szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”jest jednym z największych w Polsce i liczy aż 87 obiektów –restauracji, czy gospodarstw agroturystycznych . - To miejscaoferujące produkty tradycyjne, których jakość docenionow wielu konkursach wojewódzkich i krajowych, na przykład„Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Bo te tradycyjne i lokalnepotrawy stanowią element dziedzictwa kulinarnego regionuświętokrzyskiego – wyjaśnia Anna Kowalska.Wśród gospodarstw agroturystycznych należących do szlakuKuźni Smaków jest między innymi „Wiejski Raj” w Podmarzyszu- gospodarstwo położone dziesięć kilometrów odKielc, niedaleko Daleszyc. Specjalnością kulinarną jest tamkuchnia staropolska i lokalna. Właściciele są laureatami konkursówkulinarnych, między innymi na „Najlepszy produkttradycyjny regionu Gór Świętokrzyskich”. W ofercie kulinarnejpolecają: udziec wieprzowy, mięsa w marynatach orazpotrawy z warzyw i ziemniaków. Potrawą sztandarową jestparzybroda chłopska.Miłośnicy regionalnej kuchni muszą odwiedzić także„Gratkę” w miejscowości Celiny (gmina Bodzentyn). Tocharakterystyczne dla podkieleckiej wsi gospodarstwo, oddającejej klimat. Właściciele posiadają 50 hektarów ziemi,specjalizują się w uprawie orkiszu, z którego wypiekają chlebi bułki dla gości. Produkcja roślinna i zwierzęca prowadzonajest metodami ekologicznymi, gospodarstwo posiada certyfikatrolnictwa ekologicznego. Swoje menu gospodarzeopierają na prostej, lokalnej kuchni; większość produktówZ danych Świętokrzyskiego OśrodkaDoradztwa Rolniczego w Modliszewicachwynika, że w województwie świętokrzyskimmamy około 250 gospodarstwagroturystycznych. Najwięcej, bo przeszłosto znajduje się w powiecie kieleckimpochodzi z ich gospodarstwa. Specjalizują się w potrawachz gęsi kieleckiej.

EKOLOGICZNIE I EDUKACYJNIE

Jak się okazuje, gospodarstwa agroturystyczne specjalizująsię nie tylko w ekologii, ale i edukacji. - Mieszkańcy obszarówwiejskich uczestniczą w „Zagrodzie edukacyjnej”i uczą jak produkować rośliny, przetwarzać płody rolne,a także poszerzają świadomość ekologiczną, konsumencką,przekazują widzę o kulturze wsi, tradycyjnych zawodacha także twórczości ludowej – informuje Anna Kowalska.W województwie świętokrzyskim jest 19 tego typu punktówagroturystycznych.Wśród nich znajduje się gospodarstwo „Wiśniowe Wzgórze”w Nowej Słupi. Tam na potrzeby sali dydaktycznej i kuchniedukacyjnej zaadaptowano zabudowania gospodarcze.Sala dydaktyczna to miejsce o niepowtarzalnym wystrojui klimacie z eksponatami o wartości muzealnej. Właśniew niej odbywają się zajęcia ,,Świętokrzyska wieść głosi, żepraca korzyści przynosi” . Natomiast w kuchni edukacyjnejznajdują się nowoczesne urządzenia i sprzęty kuchenneumożliwiające prowadzenie warsztatów o nazwie ,,Raz,dwa, trzy policz wiśnie i Ty”, polegających na przygotowywaniusmakołyków z owocami wiśni.Kolejne miejsce, w którym możemy nabyć ciekawych umiejętnościto „Stokrotka” w miejscowości Wiącka – Kapkazy. Zobaczymy tam zbiory zgromadzone w Wiejskim Warsztacie Tkackim, a także ekspozycję rękodzieła artystycznego,w dużej mierze wykonanego przez panią domu. Są tamkolekcje obrusów ręcznie haftowanych i koronkowanych,obrazów ze sznurka, ozdób sporządzanych metodą origami,tkanych ubrań lnianych, chodników.

 

Artykuł w ramach dodatku do Tygodnika eM Kielce został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO