Ekoaktywni
Fotowoltaika od podszewki.
Rynek fotowoltaiki to najbardziej dynamicznie rozwijający się rynek w dziedzinie odnawialnychźródeł energii. Na taki stan rzeczy wpływa szeroka oferta urządzeń, ale takżedostępność energii słonecznej. Fotowoltaika jest rozwiązaniem nie tylko dla pojedynczychgospodarstw, ale i całych sieci, tworzących farmy fotowoltaiczne.
Dzięki projektowaniu instalacji fotowoltaicznych możemywykorzystać maksymalną ilość energii słonecznej i przekształcićją w energię elektryczną. Cały proces polega naoptymalizowaniu konwersji fotowoltaicznej.
KORZYSTAJĄ CAŁE SIECI
- Chodzi o to, by moduły fotowoltaiczne umieszczone byłypod odpowiednim koncie i w odpowiednim azymucie.Dociera wtedy do nich dużo energii, później jest ona zamienianana energię elektryczną w postaci prądu. Kolejnyelement podczas projektowania, to dobranie inwerterta,czyli takiego urządzenia, które zamienia prąd stały na przemienny.To dokładanie taka energia, jaką mamy w swoichgniazdkach – wyjaśnia mgr inż. Artur Pawelec, specjalistaod wykorzystania źródeł odnawialnych.Później, tę energię wykorzystywać można w swoich gospodarstwachdomowych, ale i nie tylko. Korzystają z niej całesieci, tworzące farmy fotowoltaiczne.- To duże tereny, liczące nawet kilka hektarów. Jeśli chodzio fotowoltaikę na własny użytek, to przeważnie instalacjerzędu pięciu czy dziesięciu kilowatów zaspokajające naszebieżące potrzeby. Z kolei farmy mogą mieć moc na przykładrzędu tysiąca kilowatów, to już zdecydowanie większa skala.Później taka energia jest wysyłana do sieci elektroenergetycznej,trafia do systemu elektroenergetycznego i rozprowadzanajest do domów na danym obszarze; to czasem tysiące gospodarstwnależących do farmy fotowoltaicznych – opowiadaArtur Pawelec.
W ZAWROTNYM TEMPIE
Rynek fotowoltaiczny bardzo szybko się zmienia – to nie tylkotechnologia, pozwalająca na tworzenie nowoczesnych instalacji.To także nowe miejsca pracy.
- To projektanci instalacji, instalatorzy, osoby zajmujące sięeksploatacją instalacji, dostarczaniem komponentów. Cowarto zaznaczyć, mamy tu polskich producentów. Istniejecały rynek energii, która trafiając do systemu elektroenergetycznegoma duży wpływ na globalny koszt energii – zaznaczaspecjalista.Jak dodaje, na dostępność i popularność tego typu instalacjiwpływa fakt, że wszyscy potrzebujemy elektryczności.- Każdy ma dostęp do energii słonecznej, posiadamy więcbezpłatne źródło, a zapotrzebowanie będzie zawsze. Niemożemy pominąć tego, że fotowoltaika jako technologiajest skalowalna. Oznacza to, że zarówno na farmach, jaki w jednym gospodarstwie używamy takich samych modułów.Są one w jednakowym stopniu dostępne dla przeciętnegoKowalskiego, jak i dużych przedsiębiorstw – ocenia.
ENERGIA ODNAWIALNA NA TOPIE
Specjaliści obserwują ogromny wzrost produkcji energii pochodzącejz odnawialnych źródeł. Wiąże się to z problemememisji gazów cieplarnianych.- Nie emitujemy ich, korzystając z odnawialnych źródełenergii, poprawiamy więc parametry środowiskowe. Dziękitemu walczymy z ocieplaniem klimatu i anomaliami pogodowymi.Tendencja jest taka, by wytwarzać energię nie tylko zesłońca – ale i z wiatru, wody, geotermii. Wszystkie te źródłasą przyjazne środowisku, dlatego powinniśmy po nie sięgać.W przeszłości częściej wykorzystywaliśmy energię płynącąz wody, teraz powoli do tego wracamy – informuje mgr inż.Artur Pawelec.Jak stwierdza, otwiera się rynek małych elektrowni wodnych,wkrótce to samo będzie miało miejsce z wiatrakami.- Szykują się zmiany ustawowe w tym zakresie, coraz częściejbędziemy więc sięgać po taką energię. To krok w dobrąstronę - podsumowuje.
Artykuł w ramach dodatku do Tygodnika eM Kielce został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.