PUBLICYSTYKA
Kąpiel? Tak, ale gdzie?
Brak funduszy lub urlopu. Remont albo oszczędność. To między innymi może sprawić, że zrezygnujemy z wakacyjnego wyjazdu. I co wtedy?
Przecież letnie temperatury nie odpuszczają. Na szczęście jest na to rada. Wystarczy spędzić choćby weekend nad którymś ze zbiorników wodnych i już nam nieco lepiej. Sprawdźmy zatem, gdzie możemy swobodnie zażywać kąpieli? Zakładamy przy tym, że Czytelników interesują nie tylko akweny w pobliżu Kielc, ale w całym województwie.
- Dużą popularnością cieszy się w tym okresie kąpielisko w Sielpi, ale oczywiście nie tylko ono - mówi Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. - Do 29 września otwarte będzie kąpielisko w Sędziszowie. W Suchedniowie będzie się można kąpać do 31 lipca. Z kąpielisk Piachy i Lubianka w Starachowicach skorzystamy do 31 sierpnia. Oprócz pięciu wymienionych akwenów, w województwie świętokrzyskim zgłoszono jeszcze do użytku 29 innych. Wśród nich znajdziemy m.in. te w Radzanowie, Solcu-Zdroju, Skalbmierzu, Jędrzejowie, Morawicy, Hańczy, Andrzejówce, Borkowie, Cedzynie-Zachód, Zachcinku, Nieskurzowie Starym, Gutwinie, Kamiennym Oku, Cegielni – wylicza Robert Orzechowski.
Więcej danych o wszystkich kąpieliskach w naszym województwie (i w Polsce) można zaczerpnąć ze strony internetowej www.wsse-kielce.pl, z zakładki „kąpieliska”. Warto tam zajrzeć, bowiem dowiemy się nie tylko tego, czy woda w danym akwenie została przebadana i można w niej pływać, ale również tego, czy kąpielisko posiada molo, miejsce na grilla, czy jego teren jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych i wielu innych pożytecznych informacji.
Robert Majchrzyk