REGION
90 procent Polaków ma próchnicę. Do czego może ona doprowadzić?
Według Ministerstwa Zdrowia próchnicę ma około 90 procent Polaków, a gabinety stomatologiczne odwiedzamy średnio co pięć lat. Pod tym względem wypadamy najgorzej na tle całej Europy.
Jak informuje Katarzyna Obarska, higienistka stomatologiczna, próchnica występuje już u najmłodszych dzieci.
– 80 procent pięciolatków ją ma, a im dalej tym gorzej. Rodzice powinni zatem w jak najmłodszym wieku edukować swoje pociechy, co będzie procentowało w przyszłości. Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się w momencie pojawienia się pierwszego ząbka, czyli do 12 miesiąca życia. Taka wizyta powinna być adaptacyjna, wszystko po to, aby dziecko nie bało się w przyszłości stomatologa. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej, rodzice pojawiają się z dziećmi u dentysty jak już zacznie coś boleć – mówi Katarzyna Obarska.
Próchnica nie tylko może być źródłem nieestetycznego wyglądu pacjenta i dolegliwości bólowych, ale może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem innych chorób. – Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej prowadzą do ogólnoustrojowych powikłań, np. zapalenia mięśnia sercowego, problemów z układem krążenia czy problemów z nerkami. W ciąży nieleczona próchnica może doprowadzić do przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej czy małej masy urodzeniowej dziecka – podkreśla Katarzyna Obarska.
W profilaktyce próchnicy ważne jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, przestrzeganie zasad dietetycznych i stosowanie preparatów zawierających odpowiednie związki mineralne i fluor.