Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Coraz więcej placówek w regionie chce prowadzić rehabilitację pocovidową

piątek, 14 maja 2021 15:30 / Autor: Magdalena Nowak
Coraz więcej placówek w regionie chce prowadzić rehabilitację pocovidową
Coraz więcej placówek w regionie chce prowadzić rehabilitację pocovidową
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Trzy placówki z województwa świętokrzyskiego będą prowadziły rehabilitację pocovidową całodobowo. Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiły się również gabinety, które chcą świadczyć taką pomoc ambulatoryjnie oraz z dojazdem do pacjenta. Obecnie trwa weryfikacja tych zgłoszeń.

Rehabilitację pocovidową może prowadzić każda zainteresowana placówka, która już ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację świadczeń rehabilitacji leczniczej bądź leczenie uzdrowiskowe.

– Szpital we Włoszczowie, Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji i Uzdrowisko Busko-Zdrój będą prowadziły rehabilitację pocovidową całodobowo. Oznacza to, że pacjent jedzie do jednego z tych ośrodków, tam zostaje i ma przeprowadzane badania i zabiegi – mówi Beata Szczepanek, rzecznik  świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Dodatkowo zgłaszają się do nas placówki na prowadzenie rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Mamy już jedenaście zgłoszeń dotyczących tej pierwszej oraz dziesięć placówek , które chcą prowadzić rehabilitację u pacjentów w domach. Dokumenty zostały złożone, obecnie sprawdzamy, czy te placówki się kwalifikują. Nie podajemy na razie adresów tych miejsc, aby nie wprowadzać zamieszania. Pierwsze wyniki analiz będą znane już na poczatku przyszłego tygodnia – dodaje Beata Szczepanek.

Główną ideą rehabilitacji jest poprawa wydolności. – Chodzi o wydolność oddechową – bo jak wiemy koronawirus atakuje głównie płuca – ale także ogólną wydolność wysiłkową, ponieważ bardzo dużo pacjentów po przejściu tej choroby jest osłabionych. Co ważne, ich stan będzie monitorowany od pierwszego do ostatniego dnia, te parametry będą porównywane. W razie potrzeby przewidziana jest również konsultacja psychologiczna i dietetyczna. Pacjent otrzyma też harmonogram ćwiczeń, które po zakończeniu rehabilitacji będzie mógł kontynuować sam – tłumaczy  Beata Szczepanek.

Rehabilitacja pocovidowa realizowana jest na podstawie skierowania. Wystawia je pacjentowi m.in. lekarz rodzinny.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO