Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci może być bardzo groźny

poniedziałek, 08 lutego 2021 13:26 / Autor: Magdalena Nowak
PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci może być bardzo groźny
PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci może być bardzo groźny
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dzieci rzadziej niż dorośli zarażają się koronawirusem, a jeśli zachorują – choroba często przebiega bezobjawowo lub łagodnie. Jednak może pojawić się u nich zespół objawów po przejściu Covid-19, który czasami prowadzi do ciężkich powikłań. Wojewódzki Szpital Zespolony w ciągu kilku ostatnich miesięcy hospitalizował małych pacjentów z PIMS czyli zespołem pocovidowym u dzieci.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach w ostatnich miesiącach szpital na Czarownie hospitalizował dzieci, które po przebytej chorobie Covid-19 wymagały wielospecjalistycznej pomocy. – Mieliśmy małych pacjentów, którzy przebywali w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii, czyli powikłania były u nich dosyć poważne – dodaje rzecznik.

Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu Covid-19, nazywany PIMS  (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2), to powikłanie po przebytym Covid-19.

– Zespół ten występuje dwa do czterech tygodni po zachorowaniu na Covid-19, u dzieci najczęściej w wieku 5-9 lat, czasami również u starszych. Charakteryzuje się tym, że przez kilka dni może występować wysoka gorączka – 38,5 stopnia i wyżej o nieznanej etiologii. Pojawiają się także zmiany na skórze, o charakterze wysypek, karminowy język, mogą wystąpić  obrzęki stawów – tłumaczy Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego.

– U dziecka, które przechodzi PIMS możliwe są objawy praktycznie z każdego organu. Często doskwiera również kaszel, katar, biegunka czy zaburzenia układu nerwowego,  a przyczyną tego jest reakcja immunologiczna na koronawirusa. Najcięższe powikłania to te związane z układem krążenia. Może dojść do zapalenia mięśnia sercowego, a przy powikłaniach, do tętniaka na tętnicach wieńcowych. To dość niebezpieczny zespół, dlatego jeśli szybko postawimy diagnozę, jest bardzo duża szansa, że leczenie zakończy się sukcesem – dodaje specjalista.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, chorobę tę leczy się specjalistycznymi lekami podawanymi w szpitalu: immunoglobulinami, glikokortykosteroidami dożylnymi oraz medykamentami biologicznymi. Wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia zazwyczaj szybko poprawia stan zdrowia dziecka, zmniejsza także ryzyko powikłań.

Tag: PIMS
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO