Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Premier Morawiecki w Kielcach o Krajowej Sieci Onkologicznej. Co zyska pacjent?

czwartek, 04 lutego 2021 13:55 / Autor: Magdalena Nowak
Premier Morawiecki w Kielcach o Krajowej Sieci Onkologicznej. Co zyska pacjent?
Premier Morawiecki w Kielcach o Krajowej Sieci Onkologicznej. Co zyska pacjent?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pierwszego stycznia 2022 roku wejdzie w życie ustawa dotycząca Krajowej Sieci Onkologicznej – ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski. Dzięki niej każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. Najważniejszy będzie chory, a ośrodki będą porównywane m.in. w zakresie jakości leczenia. Powstanie też specjalna, scentralizowana infolinia dla pacjentów.

– Rak to choroba, która zabiera nam co roku ponad 100 tys. rodaków. Wraz z wieloma specjalistami, z którymi przed chwilą byliśmy bardzo głęboko zanurzeni w poszczególnych obszarach onkologii, wypracowaliśmy program budowy Krajowej Sieci Onkologicznej. Ta sieć ma zdecydowanie poprawić jakoś leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach - mówił premier Mateusz Morawiecki. – Krajowa Sieć Onkologiczna to taki sposób podejścia z nowotworami, który pozwala wymieniać się doświadczeniami, który pozwala dbać o jakość, żeby w sposób maksymalnie profesjonalny podejść do procesu leczenia.

Premier zwrócił również uwagę na wzrost finansowania świadczeń onkologicznych. – Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili sił i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii – podkreślił premier.

Najwyższe standardy leczenia

Jak zaznaczył Minister zdrowia Adam Niedzielski Krajowa Sieć Onkologiczna to nie tylko dodatkowe środki finansowe, ale przede wszystkim uspójnienie wysiłków. – To możliwość wymiany informacji, możliwość wymiany danych, możliwość większych konsultacji i możliwość standaryzacji leczenia. Każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową będzie konsultowany nie tylko i wyłącznie z poziomu jednego ośrodka, ale pojawi się ośrodek referencyjny.  W każdym województwie będziemy mieli placówkę, która weźmie na siebie ciężar koordynacji. Ten ciężar to przede wszystkim wystandaryzowana ścieżka pacjenta – mówił minister Niedzielski.

Koordynatorzy i infolinie dla pacjentów

– Każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, konsylium, proces terapeutyczny – i co bardzo ważne – przez rehabilitację ponowotworową – zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego.  Jeden koordynato będzie miał maksimum 40 pacjentów, tak aby mógł poświęcić im wystarczającą ilość czasu, tak aby pacjent nie czuł się zagubiony w systemie. Ważnym elementem będą infolinie dla pacjentów. Dzięki nim będą oni mogli umawiać kolejne wizyty w poszczególnych ośrodkach i mieć stały kontakt z koordynatorem. Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekłuć w rozwiązania systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązania systemowe. Ustawa wejdzie w życie w styczniu 2022 roku – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Najważniejszy dzień w polskiej onkologii od blisko 100 lat

 – Dzisiaj spełniają się marzenia lekarzy kilku pokoleń. W roku 1906 zawiązała się grupa kilkudziesięciu lekarzy, którzy obserwując sytuację epidemiologiczną, powołali Polski Komitet do Zwalczania Raka. Jednym z jego celów, była organizacja Krajowej Sieci Onkologicznej. Kolejny krok w rozwoju polskiej onkologii to 29 maja 1932 rok, kiedy prezydent Ignacy Mościcki i Maria Skłodowska-Curie otwierają uroczyście Polski Narodowy Instytut Radowy w Warszawie. Wtedy też padają słowa, że sam Instytut nie wystarczy, że musi być tworzona sieć ośrodków, żeby onkologia była bliżej ludzi. W czasie powojennym prof. Tadeusz Koszarowski całe życie poświęca wspieraniu budowy ośrodków onkologicznych – ale to nie jest jeszcze sieć. Po dwóch latach pilotażu, który rozpoczął się w 2018 roku  dziś jest najważniejszy dzień w ostatnich 88 latach polskiej onkologii. Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Powstaje pełna koordynacja, kompleksowość i przede wszystkim kontrola jakościowa, a na tym wszystkim zyskuje pacjent – dodał prof. Góźdź.

Placówki medyczne będą musiały raportować swoje wyniki działalności, które będą porównywane z innymi ośrodkami.

70 proc. diagnozowanych w Polsce nowotworów jest obecnie wykrywanych na zaawansowanym etapie. Z uwagi na to nasz kraj cechuje się niską przeżywalnością tych chorób na tle północy i zachodu Europy.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO