Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Dożynki wojewódzkie w Końskich

Rolnicy z całego regionu podziękują za tegoroczne plony. Zbliżają się XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie, które w tym roku obchodzone będą w Końskich. W programie tego święta znalazł się korowód dożynkowy, msza święta oraz liczne występy artystów folklorystycznych.

Świętowanie odbędzie się w niedzielę 4 września. O godzinie 10.30 całość rozpocznie korowód sprzed Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich. Stamtąd też wyruszy korowód dożynkowy do Kolegiaty św. Michała, gdzie o 12.15 rozpocznie się Msza święta w intencji świętokrzyskich rolników. Po modlitwie, uczestnicy święta, ponownie w korowodzie przejdą do koneckiego Parku Miejskiego. Tam przed godziną 14 rozpocznie się część obrzędowa wydarzenia. Starostowie Dożynek, czyli Joanna Woch z Wólki Wojnowskiej i Michał Matuszczyk z Pilczycy wręczą Gospodarzowi Dożynek bochen chleba wypieczonego z mąki wytworzonej z zebranego w tym roku zboża. Tradycyjnie, wieńce przygotowane przez świętokrzyskie powiaty zostaną „ośpiewane” i „obtańczone”. 

W części artystycznej zobaczymy folkowe widowisko pn. „Na swojską nutę”, które przygotował Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Zaplanowano także wystawę owoce rolniczej pracy, maszyn do produkcji rolnej, kiermasze produktów żywnościowych. Świętowanie zakończy potańcówka o godzinie 20. 

Adam Jarubas, marszałek województwa i jednocześnie Gospodarz Dożynek potwierdza, że święto plonów jest ważnym wydarzeniem, ponieważ świętokrzyska wieś może się pochwalić bogatymi tradycjami, a rolnik staje na pozycji żywiciela społeczeństwa.

- To święto przede wszystkim rolników. Patrząc jednak na to jak zmienia się świętokrzyskie, jak coraz więcej osób wybiera wieś, jako miejsce zamieszkania, myślę, że to też święto o charakterze powszechnym. Widzimy już po dożynkach gminnych, powiatowych, że następuje renesans wszystkich dawnych tradycji. Mam nadzieję, że będzie podobnie również w Końskich – mówi marszałek Adam Jarubas. 

Podczas niedzielnej zabawy poznamy także zwycięzcę konkursu na najpiękniejszy wieniec, który reprezentować będzie nasz region podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO