Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Finisaż wystawy "Dziewczyny na warsztat"

Instytut Dizajnu zaprasza na finisaż wystawy "Dziewczyny na warsztat", który odbędzie się 26 stycznia w Galerii Głównej Instytutu. 

W ramach ostatniego spotkania z wystawą odbędzie się oprowadzanie kuratorskie i promocja katalogu. Dla pierwszych dwudziestu osób przygotowane zostały bezpłatne egzemplarze, dlatego warto zjawić się w Galerii Głównej punktualnie. Wystawa "Dziewczyny na warsztat" jest wynikiem analizy aktualnego charakteru pracy polskich projektantek. Okazją do bilansu przemian na rynku projektowym było 30-lecie zmian ustrojowych, jakie zaszły w Polsce po '89 roku. Głównym założeniem ekspozycji jest przedstawienie pierwszego pokolenia Polek, któremu udało się - na taką skalę -  rozwinąć prywatną działalność projektową. Wystawa ma za zadanie zilustrować obecną sytuację projektantek, pokolenia 30-latek, pracujących w kapitalistycznym systemie.

Punktem wyjścia do wystawy był warsztat pracy współczesnych projektantek rozumiany zarówno jako miejsce - studio projektowe, pracownia, w której powstają ich projekty, jak i umiejętności rzemieślnicze, które wykorzystują w swojej pracy, a także narzędzia, którymi posługują się na co dzień. Wymienione powyżej składowe wpływają na kształt ich realizacji i projektów. Tak szeroko rozumiany warsztat stanowi dla nich bazę, pełni kluczową rolę i świadczy o jakości wytwarzanych produktów.

Ze względu na specyfikę pokazywanych przedmiotów - charakteryzujących różne warsztaty pracy - ekspozycja podzielona została na cztery działy tematyczne odpowiadające różnym dyscyplinom projektowania: ceramika i szkło, meble i akcesoria, grafika oraz tkanina i ubiór. W przedsięwzięciu uczestniczyły również kuratorki, aktywistki, animatorki, które na co dzień kreują wizerunek współczesnego projektowania, a tworząc wystawy i wydarzenia, budują obraz kultury wizualnej. Organizowane przez nie działania, projekty, panele dyskusyjne oraz targi o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim mają wpływ na ogólny stan świadomości dizajnu w dzisiejszej Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO