Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Koncert "Album Polski - 100 lat niepodległości"

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do zorganizowania koncertu "Album Polski - 100 lat niepodległości". Odbędzie się on w najbliższy piątek o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Przed publicznością wystąpią Adam Wodnicki oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.

Filharmonia Świętokrzyska przypomni trzech wielkich polskich kompozytorów: Witolda Maliszewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Mieczysława Karłowicza oraz ich dzieła  Uwerturę radosną na orkiestrę D-dur op. 11, Koncert fortepianowy a-moll op. 17 i Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10.

Witold Maliszewski, uczeń Rimskiego-Korsakowa, uhonorowany II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Franciszka Schuberta w Genewie w 1928 roku za dokończenie Symfonii VIII Franza Schuberta. Uwerturę radosną na orkiestrę D-dur op. 11 napisał w 1902 roku w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat, będąc na ostatnim roku studiów petersburskiego Konserwatorium. Znawcy sugerują, że Uwertura oparta jest na tematach z muzyki Franciszka Schuberta, ale pewne jest jedno: utwór emanuje nieskrępowaną młodością i entuzjazmem.

Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego powstawał z przerwami na przestrzeni lat 1882 – 1888 i jest jednym z najpopularniejszych koncertów  zarówno w dorobku swego twórcy, jak i w całej literaturze fortepianowej. W recenzji znanego krytyka czytamy: "Dzieło Paderewskiego ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale, orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie".

Odwieczne pieśni ujęte w formie tryptyku symfonicznego, pełen melancholii i żarliwych emocji utwór tragicznie zmarłego w 1909 roku w Tatrach Mieczysława Karłowicza,  niezmiennie wybierają wszystkie pokolenia jako jeden z najbardziej lubianych. Może dlatego, że „autor wypowiedział to, co mu w duszy artysty-muzyka śpiewało”, a co podobnie odczuwa obecna na koncercie publiczność.

Solistą koncertu będzie doskonale znany Adam Wodnicki, pianista mieszkający w USA. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.

W przerwie koncertu odbędzie się wernisaż wystawy niepodległościowej lubelskiej malarki Moniki Ślósarczyk  (Sala Karola Anbilda).

Wystawa próbuje spiąć klamrą minione 100 lat. Obok prac poświęconych rocznicy odzyskania niepodległości znajdą tam obrazy przedstawiające teraźniejszość.

Bilety w cenie 28 złotych normalny i 24 złote ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.

Piątkowy koncert zostanie zorganizowany pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Objęty zostanie także programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, który jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO