Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Koncert laureatów Konkursu Pianistycznego

W czwartek, 23 maja, w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra". Oprócz zwycięzców, przed publicznością wystąpi także Orkiestra Symfoniczna pod batutą Czesława Grabowskiego.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra" po raz pierwszy  odbył się w 2005 roku z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej Artura Jaronia. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców. Laureaci wyłonieni w konkursie przez jury wystąpią w Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19. Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

CZESŁAW GRABOWSKI

Studiował kompozycję (klasa B. Woytowicza) i dyrygenturę (klasa J. Hawela) w PWSM w Katowicach. Jako dyrygent współpracuje z orkiestrami polskimi i zagranicznymi, wykonując muzykę oratoryjną, symfoniczną, operową i popularną. Koncertował m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech. Pracował w Operze Śląskiej, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk”  jako kierownik artystyczny, w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji Republiki Białoruś. Od 1986 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, a także dyrektorem dorocznych imprez muzycznych: Festiwalu Smyczkowego Mistrzowie polskiej wiolinistyki, Dni Muzyki nad Odrą, Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód - Zachód w Zielonej Górze oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Należy do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód. W swoim dorobku kompozytorskim posiada  wiele utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych w kraju i za granicą. Dokonał licznych nagrań płytowych.

Jest honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra. Za działalność i osiągnięcia artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Gloria Artis. Zajmuje się również pracą pedagogiczną; obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Sztuki  w Szczecinie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO