Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

"Operowa fantazja"

Już w najbliższy czwartek o godzinie 19 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbędzie się koncert pt. „Operowa fantazja”. Przed publicznością wystąpią Krzysztof Grzybowski oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego.

Wieczór koncertowy zapowiada się jako prawdziwe kompendium wiedzy o operowej fantazji. To potęga twórczego myślenia, polotu i talent kreacji. Muzyka prowokuje wyobraźnię do najbardziej fantazyjnych skojarzeń, powstaje nowe dzieło, często wykorzystujące tematy muzyczne czy popularne melodie, ale w artystycznym przetworzeniu, improwizacji.

Na początek Léo Delibes, francuski kompozytor, znany głównie z operetek, zasłynął także na gruncie baletu. W 1870 roku stworzył komedię baletową „Coppelia” czyli „Dziewczyna o szklanych oczach”. Jest to prosta opowieść o miłości z mechanicznymi lalkami w tle (jedną z nich jest tytułowa Coppelia), oparta na fantastycznych opowiadaniach Hoffmanna, ze wspaniałą muzyką, w której nie brakuje poloników, na przykład mazurka (może nie bez znaczenia jest fakt, iż jego żoną była Polka).

Sześć lat później odbyła się premiera sielanki baletowej w trzech aktach Sylwia czyli „Nimfa Diany”, w której miłosne perypetie pasterzy i nimf służą prezentacji świetnie zinstrumentalizowanej, barwnej muzyki.

Donato Lovreglio, XIX-wieczny włoski flecista i kompozytor pochodzący z Bari, napisał kilka bardzo charakterystycznych Fantazji koncertowych na tematy z oper Verdiego. Zbudowane są bardzo podobnie po prostu powiązane zostały w nich najbardziej charakterystyczne tematy z danego dzieła. Podobnie postąpił wybitny włoski klarnecista Luigi Bassi, uczeń Benedetta Carullego i pierwszy klarnecista słynnego teatru La Scala. Bassi skomponował niemal trzydzieści utworów na klarnet, w tym kilkanaście fantazji na tematy operowe. Ta, wykorzystująca materię Rigoletta Verdiego – jest jedną z najbardziej widowiskowych i do dziś najchętniej wykonywanych.

A na zakończenie koncertu utwór Gioacchina Rossiniego Introdukcja i temat z wariacjami na temat z opery „La donna del lago” (Pani jeziora) z przepiękną arią wykorzystaną przez Rossiniego w serii klarnetowych wariacji „Oh! quante lacrime finor versai” z pierwszego aktu dzieła.

Solistą koncertu będzie jeden z najwybitniejszych polskich klarnecistów młodej generacji Krzysztof Grzybowski. Orkiestrą Symfoniczną pokieruje Jacek Kraszewski – muzyczny szef i dyrygent Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert objęty jest programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, który współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Bilety w cenie 28 złotych normalny i 24 złote ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu rozpoczęcia koncertu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO