Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

"Per aspera ad astra"

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego "Per aspera ad astra". Zainauguruje go koncert, który odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii.

W programie znajdą się dzieła Mozarta, Czajkowskiego i Prokofiewa. Koncert B-dur KV 595 to ostatnie, XXVII dzieło Mozarta na fortepian i orkiestrę . Ukończone zostało w styczniu 1791 roku. 5 grudnia tego samego roku „Geniusz z Salzburga” umarł w Wiedniu. Koncert mieści się w ramach dojrzałego klasycyzmu, ale to „muzyka przyszłości, w której będą królować uczucia, a namiętności staną się podstawowym motorem dla twórców przyszłych pokoleń”, jak przekonuje w swoim komentarzu zamieszczonym w książeczce koncertowej Marcin Majchrowski.

Koncert b-moll to jedno z najbardziej znanych i lubianych dzieł Czajkowskiego, dedykowane znakomitemu pianiście-wirtuozowi – Hansowi von Bülowowi, choć napisane zostało na prośbę Artura Rubinsteina. Legenda fortepianu odmówiła jednak wykonania koncertu jako „zbyt banalnego”, a jednocześnie niewykonalnego technicznie.

Na zakończenie publiczność usłyszy kolejne olśniewające dzieło fortepianowe – III Koncert C-dur Prokofiewa. Zarzucana częstokroć muzyce Prokofiewa szorstkość harmoniczna zastąpiona zostaje brzmieniem nawiązującym do rosyjskiego folkloru przepełnionego liryzmem i melodyjnością. Utwór podzielony jest na trzy części: dynamiczne, żywiołowe, bowiem rytm będący motorem całej kompozycji stanowi tu niezwykle istotną rolę.

Koncerty wykonają trzej młodzi utalentowani artyści: Jan Bieniasz i Kamil Pacholec – wychowankowie ZPSM w Kielcach, obecnie studenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Katowicach, oraz Andrzej Wierciński urodzony w Warszawie, podopieczny Wojciecha Świtały w AM w Katowicach. Orkiestrę poprowadzi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.

Bilety w cenie 20 złotych normalny i 15 złotych ulgowy są do nabycia w kasie Filharmonii w godzinach od 9 do 17, a w dniu koncertu od godziny 9 do momentu jego rozpoczęcia.

JAN BIENIASZ

Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: Chopinowskiego w Wiedniu, 2018(Grand Prix); Music without borders w Druskiennikach, 2016 (Grand Prix); w Paryżu, 2011(I miejsce); a także, m.in. XII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, XIX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. H. Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Koninie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Młodych Wirtuozów w Zagrzebiu. Występował w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Koncertowej Muzeum F. Chopina, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Lwowską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Kameralną Wirtuozi Lwowa. Występował też w Wiedniu, Paryżu, Wilnie, Lwowie i Manchesterze. Jest laureatem Nagrody Specjalnej Ufundowanej przez Prezydenta RP dla najciekawszej osobowości XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezesa Rady Ministrów. Był wielokrotnym laureatem nagrody Talenty Świętokrzyskie.

KAMIL PACHOLEC

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Szkole Muzycznej w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej  w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Jako jedenastolatek wykonał swój pierwszy koncert z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu (2012) – Grand Prix oraz I miejsce;  w Gorlitz (2015) – I miejsce; im. Ireny Rolanowskiej w Krakowie (2015) – Grand Prix; im. Cesara Francka w Kraainem /Bruksela (2015) – III miejsce, im. F. Chopina w Katowicach (2016)– główna nagroda i nagrody specjalne; oraz w International Livorno Piano Competition w Livorno we Włoszech (2018)– I nagroda. Występował w Polsce, we Francji, Włoszech oraz USA. W 2016 wziął udział w ogólnopolskim programie telewizyjnym Młody Muzyk Roku 2016. Koncertował jako solista, m.in.  z Lwowską Orkiestrą Wirtuozów i Akademicką Orkiestrą im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Młodej Polski 2018. Od 2016 jest objęty programem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Młode Talenty.

ANDRZEJ WIERCIŃSKI

Naukę muzyki rozpoczął w wieku 6 lat w klasie fortepianu Anny Jastrzębskiej-Quinn w OSM II st. w Warszawie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Wojciecha Świtały. Jest laureatem: I miejsca na VI Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Budapeszcie (2014), I miejsca na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Golden Ring w Słowenii (2014), III miejsce na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2014), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie (2015). Finalista oraz laureat Specjalnej Nagrody dla najlepszego pianisty z Polski na X Międzynarodowym Chopinowskim Konkursie Pianistycznym w Darmstadt (2013), zdobywca I miejsca i Specjalnej Nagrody za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego na XVII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2012) oraz I miejsca i Specjalnej Nagrody za najlepsze wykonanie utworu M. Moszkowskiego na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Maurycego Moszkowskiego w Kielcach (2011). Był półfinalistą konkursu Młody Muzyk Roku (2014). Zakwalifikował się do drugiego etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2015).

PRZEMYSŁAW NEUMANN

Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. W Akademii Muzycznej w Poznaniu ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Po obronie doktoratu podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu. Zrealizował wówczas liczne projekty edukacyjno-artystyczne, jak: koncerty z Orkiestrą Symfoniczną (nagranie płyty z muzyką Karola Kurpińskiego), Orkiestrą Sinfonietta, coroczne operowe spektakle studenckie w Teatrze Wielkim w Poznaniu, koncerty w ramach cyklu Kreaspiracje. Od 2015 roku jest dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO