Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Recital fortepianowy Piotra Sałajczyka

Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na Recital fortepianowy Piotra Sałajczyka, artysty zaliczanego do grona najwybitniejszych polskich pianistów swojej generacji. Koncert, który jest współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Scena dla Muzyki Polskiej", odbędzie się dzisiaj o godzinie 18.30 w sali kameralnej Filharmonii. W programie usłyszymy utwory od klasycyzmu po I połowę XX wieku.

"Program, który Państwu prezentuję, jest konsekwencją wyborów podejmowanych przeze mnie w ciągu ostatnich lat. Moje artystyczne działania wynikają zaś ze skłonności do poszukiwań nieoczywistych, do opieki nad dziełami niedocenianymi, zapomnianymi". Tak rekomenduje swój recital fortepianowy w Filharmonii Świętokrzyskiej Piotr Sałajczyk – artysta wszechstronny, zaliczany do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji, o którym krytyka pisze w samych superlatywach ("wymiar mistrzowski" Pianiste). Pianista wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej oraz – jak sam zaznaczył – utworom zapomnianym, rzadko wykonywanym. Bierze także udział w wielu przedsięwzięciach filmowych i teatralnych. Nagrał wraz z NOSPR fragmenty Koncertu fortepianowego Andrzeja Panufnika do ścieżki dźwiękowej ostatniego filmu Andrzeja Wajdy Powidoki.

Klasyczny początek programu to muzyka romantyczna, a w niej – Sonata Franciszka Lessla, polskiego kompozytora i pianisty, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, ucznia samego Josepha Haydna.

Następnie Zarębski – przedwcześnie zmarły (1854-85) twórca słynnego Kwintetu fortepianowego g-moll. Jego Wielki Polonez to wirtuozowskie wyzwanie dla pianisty.

Kolejnym dziełem będą Wariacje op. 62 Żeleńskiego –utwór liryczny, z pięknym, ciemnej barwy tematem, przywodzący na myśl twórców młodopolskich.

"Kulminacją mojego recitalu uczyniłem II Sonatę Mieczysława Wajnberga, dzieło młodzieńcze, lecz dojrzałe, pełne pasji i niepokoju". Piotr Sałajczyk zafascynowany jest postacią Weinberga – świadka dwóch totalitaryzmów, kompozytora z korzeniami żydowskimi, aresztowanego w Rosji w czasie antysemickiej nagonki rozpętanej przez Stalina. Nie uszedłby z życiem, gdyby wcześniej nie umarł oprawca. Jednak przez całe życie czuł się Polakiem osadzonym głęboko w kulturze języka polskiego, choć Warszawę opuścił w wieku 20 lat, podobnie jak Chopin.

Na zakończenie usłyszymy trzy miniatury – Życie maszyn – które są "emanacją ducha zmieniającego się świata początku XX wieku". Ich twórca – Władysław Szpilman – również jest naznaczony wojenną traumą. Jednak temat utworu nawiązuje do lat międzywojennych i fascynacji kompozytorów (i nie tylko) życiem stalowych maszyn (np. Stalowy krok Prokofiewa).

Bilety w cenie 15 złotych normalny i 10 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii.

Koncert jest współorganizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Scena dla Muzyki Polskiej". To nowy program Instytutu Muzyki i Tańca przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską będą prezentowane w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce, w tym w Kielcach.

PIOTR SAŁAJCZYK – laureat Fryderyka oraz nagrody Orfeusz, przyznanej „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej”. Nominowany do Paszportów Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”. W kręgu jego zainteresowań pozostaje muzyka najnowsza, jak i nieznana muzyka polskiego romantyzmu. W 2017 ukazał się czteropłytowy album zawierający komplet dzieł fortepianowych J. Zarębskiego. Rok później pianista podjął się rejestracji wszystkich dzieł W. Żeleńskiego. Współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartet, Royal String Quartet, P. Pławnerem, A. Zubel i Kwartetem Śląskim.  W jego dyskografii są płyty nagrane dla DUX, CD Accord, Haenssler, CPO i Naxos, które zdobyły wiele nagród (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, płyta miesiąca Opera Nederland). Nagrywał również dla PR2, Musiq3, Deutschlandradio czy HR2. Prowadzi klasę fortepianu w AM im. Szymanowskiego w Katowicach, której jest absolwentem. Studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu u prof. Pavla Gililova. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO