Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Spotkanie z Andrzejem Franaszkiem – autorem biografii Zbigniewa Herberta

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oddział w Kielcach zapraszają na spotkanie z Andrzejem Franaszkiem, autorem biografii Zbigniewa Herberta. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 17 w czytelni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach.

Spotkanie wpisuje się w obchody Roku Zbigniewa Herberta. Rozmowę poprowadzi Anna Kurska, literaturoznawca, kulturoznawca, przewodnicząca kieleckiego oddziału Towarzystwa im. Adama Mickiewicza, przewodnicząca kieleckiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

Andrzej Franaszek (ur. 1971) – literaturoznawca, krytyk literacki, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, sekretarz Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, współpracownik Programu Drugiego Polskiego Radia oraz TVP Kultura. Autor książki „Miłosz. Biografia” (Wydawnictwo Znak, 2011), za którą otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Nagrodę im. Kazimierza Wyki, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Nike Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jest także autorem prac „Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike w 1999 r.; wydanie drugie: Znak, 2008) oraz „Przepustka z piekła. 44 szkice o literaturze i przygodach duszy” (Znak, 2010), licznych szkiców, a także scenariuszy filmów dokumentalnych. W tym roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazała się jego dwutomowa biografia Zbigniewa Herberta.

"Herbert. Biografia" tom 1 "Niepokój", tom 2 "Pan Cogito", Kraków, Wydawnictwo Znak, 2018.

Najważniejsza książka 2018 roku! Monumentalna biografia Zbigniewa Herberta.

Andrzej Franaszek z pieczołowitością portretuje Zbigniewa Herberta. Nie pomija tematów trudnych czy kontrowersyjnych, głęboko wczytuje się w korespondencję i prywatne, dotąd nieznane notatki, by na nowo oświetlić twórczość poety. Pogmatwane losy Herberta wpisuje w historyczną panoramę, co sprawia, że z niemal dwóch tysięcy stron wyłania się nie tylko pasjonująca wielowątkowa opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich twórców dwudziestego wieku, ale i o epoce, która go kształtowała i inspirowała.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO