Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Ksiądz Krzysztof Banasik: Myślę, że w tym roku pomoc przedświąteczną otrzyma około 500 osób

wtorek, 31 marca 2020 13:52 / Autor: Weronika Kępa
Ksiądz Krzysztof Banasik: Myślę, że w tym roku pomoc przedświąteczną otrzyma około 500 osób
Ksiądz Krzysztof Banasik: Myślę, że w tym roku pomoc przedświąteczną otrzyma około 500 osób
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Każdego roku, zarówno przed świętami Bożego Narodzenia, jak i Wielkanocą, Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta. Wśród nich są osoby starsze, niepełnosprawne, chore, samotne, ale również bezdomne.

- W tym roku pomoc wygląda nieco inaczej. Ze względu na zagrożenie koronawirusem nie odbyła się tradycyjna zbiórka żywności - informuje ksiądz Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas diecezji kieleckiej. - Na zgromadzenie produktów pozwoliły nam środki własne, zapasy oraz dotacja od Caritas Polska. Uznaliśmy również, że trudno będzie osobom starszym do nas przyjść, więc postanowiliśmy sami do nich pojechać. Póki co przygotowaliśmy 350 paczek dla najbardziej potrzebujących, które z pomocą żołnierzy WOT zostaną rozwiezione do ich domów. Myślę, że łącznie wsparcie otrzyma około 500 osób - dodaje.

Caritas co roku obejmował również akcją przedświątecznej pomocy osoby bezdomne. Ich wsparcie dotyczyło głównie spotkania na śniadaniu Wielkanocnym organizowanym w Wielką Sobotę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

- Z wiadomych przyczyn to spotkanie w tym roku się nie odbędzie. Podjęliśmy więc decyzję o przygotowaniu paczek również dla nich. Pakunki trafiły do bezdomnych już w piątek, 27 marca. Wydaliśmy ich prawie dziewięćdziesiąt. W naszych działaniach staramy się zachowywać wszelkie środki ostrożności. Nie przyjmujemy papierowych podań, ani bezpośrednich wizyt, a potrzebującym sugerujemy kontakt przede wszystkim telefoniczny - opowiada ksiądz Banasik.

Wicedyrektor Caritas diecezji kieleckiej przypomina również, że osoby potrzebujące pomocy na przykład w zrobieniu zakupów, wciąż mogą się zgłaszać do dyżurujących wolontariuszy. W Centrum Interwencji Kryzysowej działa także całodobowy numer telefonu, pod który mogą dzwonić osoby potrzebujące porady psychologicznej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO