Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Trwa Wigilia Paschalna. Najbogatsza liturgia w całym roku

piątek, 10 kwietnia 2020 22:03 / Autor: Michał Łosiak
Trwa Wigilia Paschalna. Najbogatsza liturgia w całym roku
Fot. parafiamiechow.pl
Trwa Wigilia Paschalna. Najbogatsza liturgia w całym roku
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dziś po zmroku w naszych parafiach odprawiona zostanie Wigilia Paschalna, która jest już Mszą Świętą z Niedzieli Zmartwychwstania. W najbogatszej liturgii w roku, podobnie jak w pozostałych obrzędach Triduum Paschalnego, pojawią się jednak zmiany podyktowane bezpieczeństwem.

– Nie będziemy rozpalać ognia przed naszymi świątyniami. Paschał nie zostanie wniesiony w procesji, ale będzie ustawiony w prezbiterium.  W naszych domach możemy przygotować świecę i oglądając transmisję zapalić ją, co przypomni nam, że świętujemy Zmartwychwstanie Chrystusa. Wsłuchując się w śpiew Exsultetu, czytania i śpiew uczestniczymy w świętowaniu – wyjaśnia ks. Mirosław Kowalski, dyrektor Wydziału Liturgicznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Zmiany dotknęły również Liturgię Chrzcielną. – W tym roku nie będzie błogosławieństwa wody, natomiast odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Może warto przypomnieć sobie datę naszego chrztu? Może warto we wspólnocie domowej odnowić te przyrzeczenia? – dodaje liturgista.

Nie odbędzie się również tradycyjna procesja rezurekcyjna, która miała miejsce na zakończenie liturgii, a w niektórych parafiach przed pierwszą Mszą Świętą o poranku. – Na koniec Eucharystii będzie jednak wystawiony Najświętszy Sakrament. Każdy z kapłanów ma możliwość wyjść przed świątynie i pobłogosławić Najświętszym Sakramentem całą parafię. Przyjmijmy to błogosławieństwo – mówi nasz rozmówca.

Transmisja na żywo z bazyliki katedralnej w Kielcach od godz. 20.00 na em.kielce.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO