Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

380. rocznica objawień we Włoszczowie. Reprint najstarszej książki o mieście i starania o bazylikę

piątek, 28 stycznia 2022 10:26 / Autor: Michał Łosiak
380. rocznica objawień we Włoszczowie. Reprint najstarszej książki o mieście i starania o bazylikę
Fot. www.parafia-wloszczowa.pl
380. rocznica objawień we Włoszczowie. Reprint najstarszej książki o mieście i starania o bazylikę
Fot. www.parafia-wloszczowa.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jego oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Opracowanie "Odnowa starodawnych ozdób Świętego Zjawienia N. Bogarodzicy Maryi...." z 1750 roku doczeka się nowego wydania. Wszystko z okazji 380. rocznicy objawień maryjnych we Włoszczowie, które opisuje. To jednak nie koniec dobrych wieści dla miasta, którego kościół może już niedługo otrzymać tytuł bazyliki mniejszej.

To najstarsza znana książka o Włoszczowie. Jej autorem jest tamtejszy proboszcz i dziekan kurzelowski, Tomasz Józef Kanty Sierosławski.

– To nie tylko opis objawień Matki Bożej z 1642 roku w naszym mieście, ale również praca obrazująca ówczesną epokę i literaturę. Są tam także kazania związane z kultem maryjnym. To czas odejścia z Włoszczowy innowierców i walki kontrreformacyjnej. Księga zawiera również wiele informacji dotyczących historii – tłumaczy Iwona Boratyn, rzecznik Urzędu Gminy we Włoszczowie.

Gmina planuje wydanie reprintu dokumentu.

– Będzie on w twardej oprawie i etui. Chcemy, aby było to wydanie jeden do jednego z przypisami i zilustrowany obrazem czczonym we Włoszczowie. Chcemy zdążyć na rocznicę objawień – dodaje nasza rozmówczyni.

Wspomniana 380. rocznica będzie miała miejsce 27 maja. W 1642 roku kronikarze kościelni zanotowali, że doszło w mieście do objawień Maryi Panny w towarzystwie świętych Józefa i Joachima. Współczesny wypadkom ksiądz Jędrzej Strasz spisał relacje świadków.

– W 1646 roku, w miejscu objawień, powstał kościół. Kult się rozszerzał i objął wiele miejscowości: Kraków, Lwów, Wieluń, Ząbkowice, Warszawę, Kielce. Tworzono także nowenny i pieśni – wyjaśnia Iwona Boratyn.

Okazuje się, że kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Włoszczowie może wkrótce otrzymać tytuł bazyliki mniejszej. Odpowiednie dokumenty zostały już wysłane do Stolicy Apostolskiej. Byłaby to piąta bazylika mniejsza w diecezji kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO