Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Rok Jubileuszowy 850-lecia kieleckiej katedry. Rozpocznie się już 7 maja

czwartek, 30 kwietnia 2020 12:34 / Autor: Michał Łosiak
Rok Jubileuszowy 850-lecia kieleckiej katedry. Rozpocznie się już 7 maja
Fot. Piotr Michalec
Rok Jubileuszowy 850-lecia kieleckiej katedry. Rozpocznie się już 7 maja
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Już 7 maja w Uroczystość NMP Matki Łaski Bożej rozpocznie się Rok Jubileuszowy 850-lecia bazyliki katedralnej w Kielcach. „Nie myślimy tylko o murach i bogatej historii tej wiekowej świątyni, ale nade wszystko o dobrach duchowych, jakie stały się udziałem kielczan i wiernych naszej diecezji oraz Ziemi Świętokrzyskiej” – napisał w słowie do wiernych biskup kielecki Jan Piotrowski.

Samą świątynię ufundował w 1171 roku biskup krakowski Gedko. – Był to drugi, a zarazem pierwszy murowany kościół w Kielcach, który opisał w swojej kronice Jan Długosz. Budynek miał jedną nawę, miał prezbiterium z absydą, a towarzyszyły mu dwie wieże – mówi o początkach najważniejszej świątyni w diecezji kieleckiej Małgorzata Gorzelak, historyk sztuki z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

W swoim słowie skierowanym do wspólnoty Kościoła kieleckiego z okazji rozpoczynającego się Roku Jubileuszowego biskup Jan Piotrowski   przypomniał historię katedry oraz jej znaczenie dla wielu pokoleń. „Oprócz swojej historycznej i kulturowej bezcennej wartości skarbem kolegiaty były pokolenia kielczan i wiernych diecezji kieleckiej, którzy nie dali się uwieść różnym i obcym naukom, wzmacniali bowiem swoje serce łaską sakramentów świętych, przykazaniami Bożymi i objawionym Słowem Bożym (por. Hbr 13,9). Dlatego dziś, i przez kolejne miesiące rozpoczynającego się jubileuszu, możemy za Wincentym z Kielc wyśpiewać staropolski hymn „Gaude Mater Polonia” –Ciesz się, Matko Polsko! Jego najstarszy zapis, umieszczony w zabytkowym „Antyfonarzu Kolegiaty Kieleckiej”, przechowywany jest w skarbcu katedralnym” – czytamy w dokumencie.

Pasterz naszej diecezji zwrócił także uwagę na duchowe bogactwo świątyni. „Rozpoczynając ten wyjątkowy jubileusz 850-lecia konsekracji katedry kieleckiej nie myślimy tylko o murach i bogatej historii tej wiekowej świątyni,

ale nade wszystko o dobrach duchowych, jakie stały się udziałem kielczan i wiernych naszej diecezji oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Bądźmy uczestnikami tych duchowych dóbr poprzez modlitwę i życie sakramentalne, a tam, gdzie potrzeba nawrócenia, nie wzbraniajmy się przed przyjęciem ofiarowanej nam łaski. Zaufajmy Jezusowi, który przyszedł i jest z nami jedynie po to, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości”.

Rok Jubileuszowy rozpocznie się już 7 maja o godzinie 18 w kieleckiej katedrze, Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, po której odczytany zostanie Akt Zawierzenia Miasta Matce Bożej Łaskawej. – To okazja, aby podziękować Panu Bogu za ludzi, którzy przez tyle wieków dbali o ten kościół. Stąd wypływa całe życie sakramentalne dla diecezji – przypomina ks. Adam Kędzierski, proboszcz parafii katedralnej. Cały Rok Jubileuszowy będzie bardzo bogaty w wydarzenia i zakończy się 7 października 2021 roku w Uroczystość Matki Bożej Różańcowej.

Od środy, 29 kwietnia w kościołach kieleckich odmawiana jest także specjalna nowenna do Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

SŁOWO BISKUPA KIELECKIEGO, TEKST NOWENNY i AKT ZAWIERZENIA

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO