Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Uwielbią Pana! Uwielbienie w Centrum Kielc inne niż zwykle!

czwartek, 21 maja 2020 13:47 / Autor: Michał Łosiak
Uwielbią Pana! Uwielbienie w Centrum Kielc inne niż zwykle!
Uwielbią Pana! Uwielbienie w Centrum Kielc inne niż zwykle!
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Staje się nowe” – to hasło tegorocznego Uwielbienia w Centrum Miasta. Wydarzenie, które na trwałe wpisało się w życie Kielc, w tym roku będzie inne niż zwykle. Nie zabraknie jednak świadectw, modlitwy, koncertów i procesji eucharystycznej. Wszystko zobaczymy poprzez transmisję internetową.

Drżący od basów bruk na kieleckim Rynku, wielki tłum przy scenie i roznosząca się po całym mieście muzyka – tak co roku wyglądało najgłośniejsze wydarzenie ewangelizacyjne w diecezji kieleckiej. Tegoroczne spotkanie, choć z powodu pandemii skromniejsze, w dalszym ciągu będzie okazją do spotkania żywego Boga, ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Jak to się zaczęło?

Początek Uwielbienia w Centrum Miasta sięga 2013 roku. Wówczas po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w Kielcach. – To był taki czas, kiedy od kilku lat przebywałem w parafii św. Wojciecha. Zawsze było moim marzeniem, żeby całe miasto zawierzyć Panu Bogu. Wpadliśmy, razem z księdzem Miłoszem Hołdą, aby podjąć się takiej inicjatywy. Wówczas zadawaliśmy sobie pytanie gdzie zorganizować takie wydarzenie. Zdecydowaliśmy, że będzie to Rynek. Z jednej strony to miejsce pełne hałasu i gwaru, ale z drugiej to ta część miasta łącząca wszystkich mieszkańców. To w pewnym sensie nawiązanie do Jerozolimy, w której Jezus Chrystus szedł swoją Drogą Krzyżową – mówi ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Z roku na rok wydarzenie przyciągało na Rynek coraz więcej osób. – Policzyliśmy, że ten rok będzie kolejnym wyzwaniem logistycznym. Zainteresowanie jest coraz większe, może dlatego, że łączy się ono z częścią koncertowo-ewangelizacyjną. Pokazujemy Kościół od innej strony, jako wspólnotę, która wychodzi na zewnątrz i Uwielbienie jest do tego świetną okazją – dodaje ks. Marcin Boryń.

W tym roku… online

Plany kolejnego Uwielbienia pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Pokrzyżowała, ale nie przekreśliła. – Wstępnie planowaliśmy to spotkanie przełożyć. Doszliśmy jednak do wniosku, że Chrystus nie przekłada spotkań, ale odnajduje się w każdej rzeczywistości, którą zastaje. Choć odrobinę zmieni się forma przekazu, to jednak charakter wydarzenia pozostanie niezmieniony – zapewnie nasz rozmówca.

Rzeczywiście, jak co roku podczas Uwielbienia możemy spodziewać się wielu duchowych, ale i artystycznych przeżyć. Wydarzenie rozpocznie się w kościele pw. św. Wojciecha , a jego gośćmi będą: ojciec dominikanin Tomasz Nowak, wokalista i śpiewak operowy Andrzej Lampert oraz muzyk Andrzej Sowa. W trakcie koncertu zagra i zaśpiewa energetyczny Zespół To ON, który na to wydarzenie przygotował kilkanaście premierowych utworów. – Jeden element połączy to wydarzenie z poprzednimi. Biskup kielecki Jan Piotrowski uda się na Rynek z Najświętszym Sakramentem, gdzie udzieli błogosławieństwa całemu miastu – dodaje diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Ponieważ ze względów bezpieczeństwa spotkanie będzie miało charakter zamknięty zostanie przeprowadzona specjalna internetowa transmisja wydarzenia. Organizatorzy zapraszają na strony i konta w mediach społecznościowych Uwielbienia w Centrum Miasta.

Początek Uwielbienia w Centrum Miasta w niedzielę, 24 maja o godzinie 19. Radio eM Kielce będzie transmitowało koncert na 107,9 i 91,8 FM. Organizatorem spotkania jest Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszenie „Dwa Przymierza”.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO