Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Msza Święta w intencji rolników. "Praca nie tylko przemienia rzeczy i społeczności, ale także doskonali samego człowieka"

sobota, 23 maja 2020 09:07 / Autor: Magdalena Nowak
Msza Święta w intencji rolników. "Praca nie tylko przemienia rzeczy i społeczności, ale także doskonali samego człowieka"
Msza Święta w intencji rolników. "Praca nie tylko przemienia rzeczy i społeczności, ale także doskonali samego człowieka"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W  kieleckiej katedrze została odprawiona Msza Święta w intencji rolników, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Odbyła się ona w dniu, na który zaplanowano V Zjazd Sołtysów Diecezji Kieleckiej oraz II Zjazd Liderek Społeczności Wiejskiej. Ten z powodu pandemii nie odbył się.

– Praca nie tylko przemienia rzeczy i społeczności - jak czytamy w pięknej konstytucji duszpasterskiej o Kościele "Gaudium et spes", radość i nadzieja - ale także doskonali samego człowieka. Człowiek uczy się i rozwija swoje zdolności. Jeśli dobrze rozumiemy ten rozwój, to dochodzimy do wniosku, że to co duchowe jest znacznie  ważniejsze niż jakiekolwiek bogactwa, które człowiek może zdobyć. Stąd więcej wart jest człowiek z racji tego, czym jest niż ze względu na to, co posiada – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

– Ta logika wydaje się być zaburzona we współczesnym świecie, dlatego tym bardziej cenne jest to, co ludzie czynią - zarówno w wymiarze globalnym jak i w środowiskach o mniejszym zasięgu - kiedy wprowadzają autentyczną solidarność, sprawiedliwość i braterskie relacje, również i te społeczne, nie pomijając też koniecznego postępu technicznego. Tą normą aktywności ludzkiej powinno być działanie zgodne z planem Bożym i Jego wolą, aby odpowiadać prawdziwemu dobru i pozwalać człowiekowi na wypełnianie Jego życiowego powołania w wymiarze indywidualnym i społecznym - kontynuował biskup Jan Piotrowski.  

- Taki sens - jak ufam - mają  również spotkania natury społecznej, jak planowany na dzisiaj V Zjazd Sołtysów oraz II Zjazd Liderek Społeczności Wiejskiej. Nawet jeśli nie odbywają się tak jak były zaplanowane, to z powodu pandemii nie rezygnujemy z duchowego wymiaru tych wydarzeń, jakie miały mieć miejsce dziś w Busku-Zdroju. Tym bardziej serdecznie pozdrawiam was, mieszkańców naszych wiosek, modlących się z nami dzięki łączom diecezjalnego radia eM, was obecnych w katedrze i księdza kanonika Tadeusza Szlachtę duszpasterz rolników i prezes stowarzyszenia LUK Diecezji Kieleckie  – dodał biskup Jan Piotrowski.

 

Posłuchaj całej homilii:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO