Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Kielecka pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęta

środa, 05 sierpnia 2020 21:10 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Kielecka pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęta
[FOTO] Kielecka pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęta
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Tam gdzie jest Eucharystia, tam jest prawdziwy Kościół – mówił podczas Mszy Świętej inaugurującej 39. Kielecką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę biskup kielecki Jan Piotrowski. Modlitewna wędrówka do Częstochowy rozpoczęła się tradycyjnie w bazylice kolegiackiej w Wiślicy.

– Tym razem idąc pielgrzymim szlakiem pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary” nasza pielgrzymka na Jasną Górę tworzy ewangeliczną sztafetę modlitwy i świadectwa z duchowym wsparciem wiernych diecezji. Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w tym roku każdego dnia będą pielgrzymować dwie grupy, które złączy wspólne przeżywanie Eucharystii. Widzę w tym symbol: łączy nas Eucharystia – Jezus, który chce być z nami i dla nas, a tam gdzie jest Eucharystia, tam jest prawdziwy Kościół –  tłumaczył w swojej homilii pasterz naszej diecezji.

Posłuchaj całej homilii:

Wiślica to miejsce szczególne na mapie naszej diecezji. Według niektórych badaczy w 880 roku, czyli prawie sto lat przed chrztem Mieszka I, miał tu miejsce pierwszy chrzest na ziemiach znajdujących się obecnie na terytorium Polski. Do dziś można podziwiać tutaj ruiny pierwszego kościoła, w którym znajdują się pozostałości po, w opinii niektórych osób, chrzcielnicy z dziewiątego wieku.

– Mamy tutaj Madonnę Łokietkową i miejsce, w którym modliła się św. Jadwiga oraz pokutował Kazimierz Wielki. Dla pielgrzymki od samego początku było to miejsce startu. Prosimy Matkę Bożą, aby nas pilnowała na szlaku i to tutaj zaczynamy naszą wędrówkę, powierzając cały Kościół kielecki – tłumaczy ksiądz Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki.

Sami pielgrzymi ruszają na trasę pełni nadziei i radości. Kazimiera Struzin z grupy biało-fioletowej uczestniczy w pielgrzymce po raz jedenasty.  – Idziemy, jak co roku, w swoich intencjach. Jeśli przychodzi sierpień, to pakujemy rzeczy i ruszamy. Ze względu na pandemię nie możemy przejść całej trasy, ale trzeba się cieszyć, że pielgrzymka się odbywa  – mówiła Radiu eM Kielce.

O godzinie 20 grupa biało-fioletowa poprowadziła Apel Jasnogórski.

Już jutro przed pątnikami pierwszy etap pielgrzymki. Pielgrzymi będą zmierzać w kierunku Jasnej Góry w formie sztafety. Na szlak wyruszy grupa Biało-Fioletowa i Biało-Zielona.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO