Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Pielgrzymka dotarła do Kielc

sobota, 08 sierpnia 2020 13:21 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO] Pielgrzymka dotarła do Kielc
[FOTO] Pielgrzymka dotarła do Kielc
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę weszła do Kielc. Pątnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w kieleckiej katedrze. W trakcie Eucharystii dwoje pielgrzymów… wzięło ślub.

To zawsze wyjątkowy dzień dla pielgrzymki. Grupa biało-pomarańczowa wyszła dziś rano z Morawicy i tuż po godzinie 12 weszła do Kielc. – Dzisiaj idziemy z myślą, że Eucharystia jest tajemnicą obcowania świętych, czyli że Pan Bóg przez Mszę Świętą łączy nas ze zmarłymi, świętymi i tymi, którzy będą po nas, o których On już wie. Akurat w ten dzień zawsze odwiedzamy grób biskupa Mieczysława Jaworskiego i przy tym grobie prosimy o jego wstawiennictwo. Eucharystia nas łączy. To działa i funkcjonuje. Pamiętamy w katedrze również o biskupie Kazimierzu Ryczanie – mówi ks. Grzegorz Stachura, kierownik duchowy pielgrzymki.

O godzinie 13 pątnicy uczestniczyli w Mszy Świętej w kieleckiej katedrze. Pielgrzymów powitał biskup kielecki Jan Piotrowski. W trakcie Eucharystii sakrament małżeństwa przyjęła para pielgrzymów. – Jesteśmy świadkami wyjątkowej uroczystości, dzięki tym dwóm, młodym ludziom, którzy wybrali ten wyjątkowy dzień, aby u stóp Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej przysięgać sobie miłość i wierność. Niech to wasze święto sprowadzi na was obfitość Bożych łask – mówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

Kolejną homilię dotyczącą Eucharystii wygłosił ks. Leszek Starczewski.

– Jesteśmy obdarowywani przez Boga, który nie mógłby nam tego zrobić, że daje nam dzień, a nie daje nam sił na ten dzień. Obdarowywani w trakcie Eucharystii dobrym, mądrym słowem Boga, które wymaga czci i tę cześć wyrażamy poprzez pocałunek na księdze Ewangelii. To pocałunek miłości, który składa sam Bóg. Jesteśmy pouczani, upominani, bo miłość nie ma nic z oderwania od życia, ale miłość wprowadza nas w życie – wyjaśniał ks. Leszek Starczewski.

Posłuchaj całej homilii:

Do naszego miasta weszła pielgrzymkowa grupa biało-pomarańczowa. – Było inaczej, niż zwykle, ale łzy wzruszenia się pojawiły i doceniamy to, że pielgrzymka się odbywa – mówi nam Grażyna, która weszła razem z innymi pątnikami do Kielc.

W tym roku, ze względu na pandemię, nie wszyscy pątnicy mogli doświadczyć wyjątkowego powitania w Kielcach.  Ola z grupy biało-niebieskiej przyszła do katedry, aby powitać pielgrzymów. – Cieszymy się, że tu jesteśmy i miło popatrzeć jak nasi siostry i bracia wchodzą do Kielc – przyznaje. – Jest trochę przykro, że nie możemy przejść całej trasy, ale staramy się dojeżdżać na Msze Święte – dodaje Martyna.

Dziś pielgrzymi rozważają na trasie tajemnicę obcowania świętych. Pątnicy wezmą udział w Apelu Jasnogórskim o godzinie 19.30, który transmitowany będzie na antenie Radia eM Kielce. A już jutro wyruszą w stronę Piekoszowa.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO