Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Będziemy się modlić o trzeźwość narodu

piątek, 12 lutego 2021 22:41 / Autor: Beata Kwieczko
Będziemy się modlić o trzeźwość narodu
Będziemy się modlić o trzeźwość narodu
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Jutro, 14 lutego, w Kościele katolickim rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który co roku wpisuje się w początek Wielkiego Postu. Inicjatywie towarzyszy hasło "Trzeźwością pokonywać kryzys".

– Chcemy zachęcić do podejmowania wyrzeczeń jeszcze w okresie, kiedy są organizowane bale ostatkowe, bo ma to na celu dobre przygotowanie się do Wielkiego Postu. Ten czas wypełnimy  w  szczególności modlitwą i będziemy prosić o trzeźwość naszej diecezji i całej Polski – informuje ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej.

Alkoholizm to ogromny problem społeczny. W ubiegłym roku do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kielcach wpłynęły 564 wnioski o zastosowanie obowiązku leczenia odwykowego. Rok wcześniej było ich 659. Liczba ta zmniejszyła się, ale możemy to wiązać z pandemią koronawirusa. Nadal najwięcej zgłoszeń wpływa od rodzin, kieleckiej policji i Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kielcach. \

Wzrosła też liczba wniosków kierowanych przez Prokuraturę Rejonową w Kielcach, które dotyczą przede wszystkim kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. W roku 2020 do Komisji najczęściej zgłaszani byli mężczyźni i kobiety w wieku 26 – 57 lat (73 procent ), w tym mężczyźni 61 procent, a kobiety 12 procent. Najmniej liczną grupę stanowią osoby w wieku 18-25 lat (4 procent) i powyżej 74. roku życia (2 procent).

Z danych zebranych i opracowanych przez dr nauk o zdrowiu Annę Przenzak, kierownika Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, wynika, że w 2019 roku w województwie świętokrzyskim było ponad osiem tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. Na leczenie zgłosiło się ponad 4700 pacjentów. Najwięcej z nich ma od 30 do 64 lat. Osoby pijące szkodliwie stanowią około siedem procent populacji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO