Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: Bez Eucharystii święty Stanisław nie miałby odwagi do głoszenia Ewangelii

sobota, 08 maja 2021 10:00 / Autor: Michał Łosiak
Biskup Jan Piotrowski: Bez Eucharystii święty Stanisław nie miałby odwagi do głoszenia Ewangelii
Fot. kieleckakatedra.pl
Biskup Jan Piotrowski: Bez Eucharystii święty Stanisław nie miałby odwagi do głoszenia Ewangelii
Fot. kieleckakatedra.pl
Michał Łosiak
Michał Łosiak

–  Jako dobry pasterz podjął wyzwanie rzucone mu przez króla – skądinąd odważnego władcy, który rezygnując z życia w prawdzie, dał się zdeprawować złu i zarozumiałości – mówił o biskupie-męczenniku w Uroczystość św. Stanisława biskup kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystia została odprawiona przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej w bazylice katedralnej. Pasterz Kościoła kieleckiego przypomniał, że męczennicy od zawsze stanowili wzór dla wiernych.

– Mimo że żył w jedenastym wieku, a szczegóły z jego życia zakrywa zasłona minionej historii, to jednak jest coś, co jego osobę czyni nam bliską. Myśl prawdy, jak mówił święty Jan Paweł II, że święci nie przemijają, ale rodzą świętych, a Kościół od pierwszych wieków zawsze pamiętał o męczennikach. Już wspólnota Kościoła pierwotnego była poddana próbie prześladowań z powodu wiary w Jezusa Chrystusa i przykładem drastycznym tych prześladowań było męczeństwo diakona Szczepana, które zorganizował Szaweł – faryzeusz z Tarsu, później nawrócony Paweł, Apostoł Narodów – tłumaczył biskup Jan Piotrowski.

Wspominając kieleckich męczenników za wiarę, zauważył co dawało i daje siłę ludziom, którzy są gotowi ponieść śmierć dla Chrystusa.

– Skąd taka odwaga wiary, która pokonuje strach przed cierpieniem i śmiercią. Oni wszyscy począwszy od świętego Stanisława, aż po ostatniego męczennika za wiarę w naszych czas zawsze czerpali moc z Eucharystii. Każdy człowiek nosi w sobie pragnienie prawdy, dlatego Jezus, który jest Drogą, Prawdą i Życiem zwraca się do ludzkiego serca, które czuje się pielgrzymem – do serca tęskniącego za źródłem życia, które prosi o prawdę. Z pewnością bez Eucharystii święty Stanisław nie miałby odwagi do głoszenia Ewangelii, które domagała się jego posługa dobrego pasterza. nie przerażała go wrogość otoczenia, ale ze łzami czuwał nad czystością wiary i obyczajów w ogromnej podówczas diecezji krakowskiej. Jako dobry pasterz podjął wyzwanie rzucone mu przez króla – skądinąd odważnego władcy, który rezygnując życia w prawdzie dał się zdeprawować złu i zarozumiałości. Pycha i okrucieństwo doprowadziły go do zbrodni, utraty tronu i wygnania – wyjaśniał biskup kielecki.

Pasterz naszej diecezji wspomniał również o hymnie Gaude Mater Polonia.

– Wciąż na polskiej ziemi rozbrzmiewa hymn Gaude Mater Polonia, napisany na kanonizację świętego Stanisława przez Wincentego z Kielc. Jego najstarszy zapis z 1372 roku znajduje się nie gdzie indziej, ale w antyfonarzu kolegiaty kieleckiej i przechowywany jest w skarbcu naszej katedry.

Posłuchaj całej homilii:

Święty Stanisław jest patronem Polski oraz diecezji kieleckiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO