KOŚCIÓŁ
Biskup Jan Piotrowski o papieżu Leonie XIV


— Cieszę się bardzo, że Kościół w osobie nowego papieża ma Piotra naszych czasów, kardynała Prevosta — tak wybór nowego Ojca Świętego komentuje Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
W czwartek 8 maja Kardynał Robert Francis Prevost, przyjmując imię Leon XIV, został wybrany 267. papieżem Kościoła katolickiego
— Ufam, że jego życie wspólnotowe i doświadczenie Kościoła, również w wymiarze misyjnym, będą owocowały dla Kościoła powszechnego, bo wciąż dla każdego papieża muszą być ważne słowa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody. Nastawaj w porę i nie w porę”. Rzeczywiście, Duch Święty wieje, kędy chce. Taka jest też natura wyborów papieskich i taka jest natura Kościoła — że w odpowiednim czasie Duch Święty wskazuje ludzi, którzy będą służyć Kościołowi w sposób często nieoczekiwany dla wielu w ich spekulacjach — podkreśla pasterz diecezji kieleckiej.
Biskup Jan Piotrowski dodaje, iż choć nie miał możliwości osobiście poznać kardynała Prevosta, jego dotychczasowa posługa jest mu znana. — Nazwisko jest mi znane. Nie miałem okazji spotkać go osobiście, ale wiem, że był prefektem Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego — dodaje.
Pasterz diecezji kieleckiej wskazuje również, że imię wybrane przez nowego papieża może być wskazówką co do charakteru jego pontyfikatu.
— Imię Leona XIV wskazuje, że drogie mu będzie społeczeństwo w różnych jego wymiarach — zarówno duchowych, jak i materialnych. Życzę Ojcu Świętemu, aby pod opieką Matki Najświętszej oraz świętych pasterzy Kościoła mógł realizować swoją misję. Bo osobiście, jak mówię, nie mam oczekiwań — tylko to jedno: aby nas umacniał w wierze i był świadkiem wiary w Jezusa Zmartwychwstałego we wspólnocie, która nazywa się Kościołem, a tę wspólnotę trzeba po prostu kochać — podkreśla.
Kardynał Robert Francis Prevost pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Oznacza to, że po Ojcu Świętym Franciszku, pochodzącym z Argentyny, obydwie Ameryki mają swojego papieża.
— Obydwa kontynenty są bardzo różne ze względu na rozwój cywilizacyjny i tworzącą się tam kulturę, ale Kościół jest tym samym Jezusem Chrystusem. I ciągle noszę w sobie to piękne zdanie z Listu do Hebrajczyków: „Chrystus jest ten sam wczoraj, dziś i na zawsze”. I na pewno takiego Chrystusa będzie głosił nowy papież Leon XIV — podsumowuje biskup Piotrowski.
Kardynał Robert Francis Prevost ma 69 lat.
Nowy Biskup Rzymu urodził się 14 września 1955 r. w Chicago, w stanie Illinois, jako syn Louisa Mariusa Prevosta, pochodzenia francusko-włoskiego, oraz Mildred Martínez, pochodzenia hiszpańskiego. Ma dwóch braci — Louisa Martina i Johna Josepha.






![[AKTUALIZACJA] Drugi dzień konklawe. O której godzinie możemy poznać nowego papieża?](/media/k2/items/cache/60a02ebb4c0e0f0c4466fc2b5cc5fb79_L.jpg)

