Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski: "Misjonarze pozwalają rozpoznać obecność Chrystusa"

piątek, 01 maja 2020 10:39 / Autor: Beata Kwieczko
Biskup Jan Piotrowski: "Misjonarze pozwalają rozpoznać obecność Chrystusa"
Biskup Jan Piotrowski: "Misjonarze pozwalają rozpoznać obecność Chrystusa"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Co roku, 1 maja, z inicjatywy biskupa Jana Piotrowskiego odbywało się spotkanie misjonarzy i ich rodzin z pasterzem naszej diecezji. Niestety w tym roku zostało odwołane z powodu epidemii koronawirusa. W ich intencji została odprawiona Msza Święta w bazylice katedralnej, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski.

W wygłoszonej homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na to, że Pan Bóg od zawsze pragnie dobra dla człowieka i powołał go do przyjaźni ze sobą. Niestety, człowiek zawiódł Jego oczekiwania i Bóg musiał szukać go na nowo.

- Sensem Bożej troski są słowa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody". Nie jest to jakieś hasło reklamowe od dwóch tysięcy lat, ale apostolskie zadanie wszystkich ochrzczonych. Jeśli żyjemy tą prawdą, to dziś potrzeba nam głębokiej refleksji, czy rzeczywiście jesteśmy głosicielami Dobrej Nowiny. Bo przecież żyjemy w świecie, który odchodzi od tego, co Boże, zionie zimną obojętnością i wybiera to, co jemu się podoba - zauważył biskup Piotrowski.

Przypomniał też, że w roku jubileuszowym papież Jana Paweł  II mówił, iż Kościół na świecie patrzy z nadzieją na Kościół w Polsce, który pośle nowych misjonarzy.

- Tych ludzkich serc tęskniących za Jezusem Chrystusem jest bardzo wiele. Gdyby tu stanął ksiądz Grzegorz, nasz misjonarz w Peru, to by opowiedział o swojej wielkiej misji świetego Franciszka. To jest ten świadek wiary, który z naszymi misjonarzami w Peru, Brazylii, na Jamajce, Wybrzeżu Kości Słoniowej, jak również w tych krajach, gdzie pracują siostry zakonne i kapłani zakonni, jacy wyrośli na ziemi Kościoła kieleckiego mogliby powiedzieć, ile jest tych stęsknionych serc - mówił biskup.

- To właśnie misjonarze pozwalają ludziom rozpoznać obecność Jezusa wokół nich i prowadzą ich, aby On nie był tylko gościem, ale mieszkańcem ich serc. Bóg daje nam czas, abyśmy byli Jego świadkami także w czasach pandemii koronawirusa, nie oczekuje słów, ale wzajemnej miłości. Miłość czyni człowieka wielkim w oczach Bożych. Taką drogę wybrał patron dzisiejszego dnia, święty Józef i takimi drogami niezmordowanie podążają nasi misjonarze, kapłani diecezjalni, osoby konsekrowane i świeckie. Za cenę łez i cierpienia, rozłąki z bliskimi i niedostatków kochają Boga, ludzi i wciąż trwają - dodał.

Posłuchaj całej homilii:

Obecnie na misjach pracuje siedmiu księży oraz 29 osób pochodzących z diecezji kieleckiej. Są to zakonnicy, siostry zakonne i misjonarze świeccy. Posługują oni w Peru, Brazylii, na Jamajce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Brazylii i wielu innych miejscach.

Spotkanie misjonarzy i ich rodzin z biskupem kieleckim, które miało się odbyć 1 maja, zostanie zorganizowane w późniejszym terminie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO