Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

„By wznosiło się ku Niebu jak nasze modlitwy”. Jak się robi kadzidło?

wtorek, 28 września 2021 15:38 / Autor: Michał Łosiak
„By wznosiło się ku Niebu jak nasze modlitwy”. Jak się robi kadzidło?
„By wznosiło się ku Niebu jak nasze modlitwy”. Jak się robi kadzidło?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jest nieodłącznym elementem nabożeństw i uroczystych Mszy Świętych. Kadzidło, bo o nim mowa, jest również obecne podczas tegorocznego Sacroexpo. Podczas wystawy mamy w czym wybierać.

Zapach kadzidła doprowadził nas do jednego z wystawców.

– To co czujemy, to naturalna żywica z drzewa olibanum, będąca składnikiem większości kadzideł. Do niej dodawane są składniki zapachowe, np. płatki róży. Dobry efekt daje żywica sproszkowana, która robi sporo dymu i zapachu – tłumaczy Kamil Widomski z firmy Bracia Dąbrowscy.

Po to, żeby rozpalić kadzidło niezbędny jest węgielek. Możemy kupić najprostszy i najbardziej tradycyjny, ale nie tylko.

– Świetnym dodatkiem jest zapachowy węgielek, który sam pachnie, ale i podbija zapach kadzidła. Dużo dymu, dużo zapachu, który roznosi się po kościele – dodaje nasz rozmówca.

Kadzid

Najpopularniejszym zapachem jest róża. Asortyment jest jednak znacznie bogatszy.

– W kościele sprawdzają się także zapachy cytrusowe. Mamy także wersję waniliową i mydlaną. Często stosowana jest sama zwykła żywica i… trawa. Jest też kadzidło określane jako złote, którego zapach ciężko określić. Wprowadza nas w klimat bizantyjski – mówi Kamil Widomski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO