Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

KOŚCIÓŁ

"Fatima" w kinach od października

piątek, 24 września 2021 10:25 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Fatima" w kinach od października
kadr z filmu Fatima
"Fatima" w kinach od października
kadr z filmu Fatima
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pierwszego października na ekrany polskich kin wchodzi film „Fatima”. Opowiada historię objawień Matki Bożej trójce pastuszków z Portugalii. Oczami Łucji, jednej z wizjonerek, patrzymy na kolejne objawienia oraz towarzyszące im wydarzenia i reakcje mieszkańców Fatimy.

Jest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie, płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie.

Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat. – oficjalny opis filmu.

- Flim wzruszający, było w nim ujęte wszystko to, co istotne. Podkreślona była droga, którą musiały pokonać dzieci, by im uwierzono. Pokazana jest droga dorastania do wiary. Takie filmy mogą być pomocne w lekcjach religii i w spotkaniach grup kościelnych. Dzisiejsza młodzież to pokolenie „obrazkowe”. Jeżeli nie odwoła się do obrazu, który przedstawia rzeczywistość, to nie mają skojarzeń i doświadczeń. Natomiast, kiedy już coś zobaczą, otwierają się nowe możliwości – mówi ksiądz Wojciech Zięć, proboszcz parafii w Kuczkowie i wieloletni katecheta.

Naprzeciw potrzebom katechetów i animatorów grup religijnych wychodzi kieleckie Kino Helios w Galerii Echo:

- Film „Fatima” będzie w naszym regularnym repertuarze, ale oprócz tego zapraszamy wszystkie grupy zorganizowane, nie tylko ze szkół, ale również z parafii. Możemy go wyświetlić w dwóch wersjach językowych – po polsku, jak również z napisami. Dostosujemy także godzinę wyświetlania filmu. Kiedy przychodzi do nas grupa zorganizowana, wtedy bilety sprzedajemy po 12 złotych – mówi Ewa Zajączkowska z Kina Helios.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO