Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Jak zachęcać dzieci do czytania Pisma Świętego?

piątek, 16 kwietnia 2021 10:59 / Autor: Beata Kwieczko
Jak zachęcać dzieci do czytania Pisma Świętego?
Jak zachęcać dzieci do czytania Pisma Świętego?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższą niedzielę, 18 kwietnia, będziemy obchodzić Niedzielę Biblijną, a także Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Jednym z celów tego święta jest zachęcenie ludzi wierzących do czytania Biblii. Dorosłym łatwiej jest wytłumaczyć, dlaczego warto sięgać po Pismo Święte, ale jak wyjaśnić to dzieciom i młodzieży?

– Pierwszym miejscem, w którym dzieci powinny mieć styczność z Pismem Świętym, jest dom rodzinny i jeśli tam widzą, że towarzyszy ono rodzicom w różnych sytuacjach, to później same będą nim żyć – mówi Ewa Kundera, katechetką ze Szkoły Podstawowej numer 27 w Kielcach oraz mama czwórki dzieci.

– Kiedy zapytałam moje starsze dzieci, dlaczego sięgają do Pisma Świętego, to powiedziały mi, że dałam im poczucie tego, że są w stanie zrozumieć, co tam jest napisane, a niestety w dzisiejszych czasach Pismo Święte jest postrzegane jako pozycja książkowa, którą trudno zrozumieć, dlatego ludzie boją się do niej podejść. Poza tym w Biblii znajdziemy wszystkie problemy, z którymi borykamy się na co dzień – dodaje.

Jej zdaniem dzieciom należy uświadomić, że Pismo Święte nie jest bajką i można je czytać nawet od chwili poczęcia. – Oswajanie z treścią Biblii jest bardzo ważne od pierwszych dni życia. Obecnie zaczynamy czytać dzieciom nawet już na etapie noworodkowym, dlatego warto sięgnąć po książeczkę opisującą wydarzenia biblijne albo nawet po Pismo Święte. Są też różne publikacje i filmy dla dzieci, gdzie Biblia jest przedstawiona w sposób prosty i zrozumiały. Dobrze jednak, jeżeli jest to przedstawione w sposób rzetelny tak, jak jest, dlatego nie staramy się przedstawiać dziecku jako dziadka z długą brodą, tylko po prostu Ducha. Możemy dzieciom też włączać muzykę i piosenki, które są powiązane ściśle z Pismem Świętym – tłumaczy Ewa Kundera.

Jak tłumaczyć dzieciom trudne fragmenty, np. ze Starego Testamentu? – Zawsze należy wyjaśnić kontekst historyczny i powiedzieć, jak kiedyś funkcjonowali ludzie. Nie trzeba bać się też wyjaśnień naukowych, bo dzieci potrafią to zrozumieć – przekonuje.

Należy pamiętać również o tym, że Pismo Święte nie jest zwykłą książką i czyta sie ją w inny sposób. – Bardzo ważna jest modlitwa, która może być krótka i wypowiedziana własnymi słowami. dzieci wtedy widzą w tym coś większego i wyższego, bo przed czytaniem innych książek nie wykonujemy takich zabiegów. Zachęca sie też do tego, żeby zapalać świecę i czytać Pismo Święte rodzinnie. Dzieci powinny wiedzieć, że Biblia to słowo Pana Boga, które nam przekazuje. Warto zacząć od krótkich fragmentów, które zainteresują i pokażą, że jest to coś ważnego – wyjaśnia.

Zgodnie ze znanym polskim przysłowiem "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." to, czego nauczymy nasze dzieci, zaprocentuje w przyszłości. Zdaniem katechetki tak samo jest w przypadku czytania Pisma Świętego i chęci poznawania go. – Nie należy odkładać tego na później, bo Pismo Święte jest dla każdego. Ono powinno towarzyszyć nam przez całe życie i musimy nauczyć nasze dzieci, że jest ono naszym przyjacielem. Nawet, jeśli w danym momencie dziecko nie chce czytać Biblii, warto żeby widziało, że rodzice po nią sięgają i Sowo Boże jest ono żywe posród nas.

Posłuchaj całej rozmowy:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO